Ergonomické uspořádání uvnitř kuchyňských skříněk

O tom, že je správné ergonomické uspořádání kuchyně velmi důležité není pochyb. Sporák, trouba, pracovní deska – vše musí být dokonale při ruce tak, aby měla hospodyňka při práci dokonalý komfort. Občas se ale zapomíná na jednu veledůležitou věc, která je při vaření klíčová… Vybavení a uspořádání vně skříněk a způsoby přístupu do úložných prostor.

Vše přizpůsobte svým potřebám
Jak říkávaly naše babičky „ženská se v kuchyni musí umět otáčet“, jenomže pokud není vše na svém místě a srovnáno tak, aby ona zmíněná „ženská“ věděla, kam pro co sáhnout, „otáčí se v kuchyni“ jen velmi těžko. Abyste takové dezorientaci v kuchyni předešli, stačí se řídit několika snadnými pravidly.

Hrnce, pánve, utěrky…
Například vám jistě usnadní práci a zkrátí čas, strávený „nad rozpálenou plotnou“, pakliže budete potřebné věci a náčiní skladovat co nejblíže k místu, kde je používáte. Je to snadné – hrnce, pánve nebo pokličky se vyplatí mít v blízkosti sporáku. Oproti tomu talíře, misky na polévku a příbory je zase praktické skladovat poblíž jídelního stolu. A kam s mycími prostředky, saponáty a utěrkami? Pochopitelně že co nejblíže k dřezu.

 Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie skříní

…kuchyňští roboti, nože i prkénka…
Do vestavěných či výsuvných úložných prostor v okolí pracovní zóny kuchyně je vždy dobré umístit, či přímo zabudovat ruční mixéry, šlehače, kuchyňské roboty, váhy a další kuchyňské náčiní jako nože, vařečky, prkénka atd… Patříte mezi vyznavače vysoko položených závěsných systémů na naběračky, paličky na maso apod.? Ujistěte se, že na všechno dosáhnete, aniž byste se museli příliš natahovat a že cokoliv, co z horní části kuchyňských závěsných programů odejmete, potom zase lehce zavěsíte.

…dobroty i zdravá strava…
Klasická spíž je dnes už jen velmi ojedinělým úkazem. Mnohem častěji se v moderních kuchyních objevují potravinové skříně či dělící systémy, které zpřehledňují uložené potraviny. Své místo zde najdou i domácí spotřebiče či pomůcky. V malé kuchyni pod dolní skříňky raději nedávejte klasické sokly, ale spíše soklové zásuvky na malých kolečkách, které pojmou spoustu těžkých věcí – například celé balení konzerv, zavařenin nebo krabice s mlékem.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

…aby mělo jídlo šmak…
Kořenky – maličké nádoby, které se obvykle hromadí a hromadí, aniž by kdy okusily pořádnou očistu saponátem a vodou. Abyste předešli „kořenkovému přemnožení“, existuje snadný způsob, jak oblíbená dochucovadla skladovat tak, aby byla při ruce a zároveň vždy esteticky uložena. Jednoduchá police (dřevěné laťky nebo drátěný koš).

…ve znamení ekologie…
Stále aktuálnější je i třídění odpadu. Právě do spodních skříněk lze, pomocí k tomu určených systémů, snadno umístit nádoby na třídění. V těsné blízkosti zůstane místo i na saponáty a čistící prostředky. A to není zdaleka všechno. Do spodních skříněk lze také ukrýt žehlící prkno, výsuvný pultík nebo stolek. Toto řešení bývá poměrně často využívané převážně v malých kuchyních.

 

Čtěte také:

Kuchyně ve tvaru písmene „U“

Ideální řešení malé kuchyně

Univerzální kuchyň ve tvaru „L“

Text: Lucie Sýkorová
Foto:archprofile.net, shelterness.com, creativehomeidea.com, masterfile.com,furniturebay.net, classickitchenstyle.com, stock-photos-concepts.com

20.7.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist