Elegantní osvětlení interiérových schodišť

Dnes jsme se rozhodli zaměřit na způsoby schodišťového osvětlení, neboť toto téma se objevuje poměrně zřídka. Spíše bývá pozornost upřena ke schodům samotným, jejich designu, už méně často však na jejich osvětlení. Rozhodli jsme se přinést vám několik příkladů, jak takové schodišťové osvětlení může vypadat elegantně a zároveň být velmi účelné.

122249-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Jednou avšak zdaleka ne jedinou možností, jak osvětlit schodiště je zbudovat na zdech nad schodištěm přípojky a umístit zde osvětlení. V závislosti na délce vašeho schodiště by měla 3 až 4 osvětlovací tělesa postačit. Na našem příkladu schodiště ve fotogalerii byla použita obdélníková svítidla, která korespondují s designem schodiště a ladí s celým interiérem (obr. č. 9 a 10). Někdy postačí světla menší, jindy budou vhodnější světla větší, což už spíše záleží na vkusu a potřebách konkrétních uživatelů. Robustnější dřevěné schodiště může být opatřeno i většími světly, což bude zcela odpovídat danému prostředí a výběru materiálu.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Dalším příkladem zajímavého a elegantně působícího osvětlení je opět umístění v boční zdi podél schodiště. Avšak tentokrát jsou použita mnohem menší svítidla, která však nesvítí na schody přímo, ale zboku čtyřmi malými prostory, takže to vypadá, jako by nad schodištěm zářily hvězdy. Osvětlení je méně intenzivní, ale o to působivější. V noci jako osvětlení orientační poskytují dostatek světla, i když přes den to tak nemusí vypadat. Hustější rozložení hvězdicovitého osvětlení nad jednotlivými schody by bylo v tomto případě zbytečné (obr. č. 7 a 8).

Existuje i typ osvětlení, které lze integrovat přímo do schodů samotných, jak to vidíme na obrázku č. 6, kde má každý schod z vnější strany své vlastní osvětlení. Tato možnost ušetří místo v konkrétním daném prostoru, ale ještě důležitější je skutečnost, že se jedná o osvětlení praktické a elegantní. Je to řešení, které je vhodné pro většinu současných interiérů skvěle využitelné i do minimalisticky řešených domů.

Další možností, jak integrovat osvětlení do schodiště, je použití LED tyčinek, takzvaných lightsticků. Ty je možné zakoupit dokonce v několika různých barevných provedeních. Osvětlení LED je vždy nejekonomičtější variantou, jakou můžete pro osvícení schodiště použít.  Ideální je, pokud osvětlení schodiště můžete designově sladit se stropním osvětlením, vše pak vytvoří jednotný celek v elegantním provedení (obr. č. 5).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

A máme tu další typ osvětlení, které je spíše rozptýlené a osvětluje schody zespodu (obr. č. 4). Vytváří tlumené jemné světlo viditelné pouze na malé části. Odděluje schodiště od přilehlé stěny. Na obr. č. 3 a 2 pak vidíme podstatný rozdíl v osvětlení pouze v síle světla, které je zesíleno odrazem od boční stěny. Žlutý odstín světla způsobuje, že je světlo příjemné a teplé. Světlo opět koresponduje s celkovou vnitřní výzdobou této části domu.

Elegantní bydlení: inspirativní fotogalerie

elegantni-bydleni-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

A na závěr se dostáváme k osvětlení schodiště ze spodu (obr. č. 1), kdy dolní část schodišťového stupně je poloprůhledná a za ni je nainstalováno světlo, které osvětluje každý jednotlivý schod a navíc částečně dopadá na schod předchozí. Tento efekt je velmi působivý, světlo je jemné a přitom dostatečně silné.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com

18.11.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist