„Ekologické“ dotace pro rodinné domy

Až do konce března můžete čerpat státní dotaci na svůj ekologický otopný systém či obnovitelné zdroje energie, a to dokonce i v případě, že jste projekt realizovali již dříve. Pokud je tomu méně než 18 měsíců, co jste pořídili tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či solární systém, můžete od státu získat až 55 tisíc zpět. Pokud si ovšem podáte žádost do konce března. Od dubna nás pak čekají zcela nové dotační projekty.

126377-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Do konce měsíce můžete stihnout

Pokud ve svém rodinném domě nebo novostavbě nahradíte kotel či kamna na fosilní palivo za moderní kotel na biomasu, tepelné čerpadlo, nebo si pořídíte solární systém, můžete do 31. března 2009 získat dotaci. Podmínkou pro její získání v novostavbách je, že budova bude splňovat energetický standard podle požadavků Státního fondu životního prostředí ČR a objekt nebude možné připojit na rozvod zemního plynu nebo na centrální zásobování teplem. Podpora bude poskytnuta na již ukončené akce, a to maximálně do 18 měsíců po uvedení zařízení do trvalého provozu. Žádosti do tohoto programu na podporu obnovitelných zdrojů energie je možné podávat na krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí do 31. března 2009. Na program je pro první kvartál 2009 vyčleněna částka zhruba 40 miliónů korun. Přesné podmínky získání dotací naleznete na adrese www.sfzp.cz v sekci Národní programy.

Novinka od dubna 2009

Nový dotační program vyhlášený Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí ČR nabídne od dubna letošního roku také dotace na zateplení budov rodinných domů či změnu vytápění a otopných systémů za novější ekologičtější způsob topení. Dotace tohoto typu byly až doposud přístupné pouze pro panelové domy. Nově bude na čtyřleté období k dispozici až 25 miliard korun i pro rodinné domy. Prostředky by měly být získány z prodeje emisních povolenek.V rámci nového rozšířeného programu dotací bude podporováno kvalitní zateplování rodinných domů a bytových domů nepanelové technologie, náhrada neekologického vytápění a také nová výstavba v pasivním energetickém standardu.

Předpokládané oblasti podpory novými dotacemi:

1. Úspory energie na vytápění v obytných budovách (zateplení obálky domů vedoucí k dosažení nízkoenergetického standardu budovy, kvalitní zateplení vybraných částí obálky domů)

2. Podpora výstavby novostaveb rodinných a bytových domů v pasivním standardu.

3. Využití obnovitelných zdrojů pro vytápění a ohřev teplé vody (výměna neekologického vytápění za nízkoemisní zdroje, instalace zdrojů na biomasu a tepelných čerpadel do nízkoenergetických staveb, instalace solárně-termických kolektorů)

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

16.3.2009 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist