Jak na ekologické balení zásilek

Zdaleka již není pravda, že balíčky posíláme jen o Vánocích. Více než polovina Čechů nakupuje na e-shopech, a to celoročně. Jedná se bezesporu o pohodlný způsob, ale je i šetrný k přírodě? S rostoucím počtem zásilek roste i množství obalů.

shutterstock_332450207-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Posíláme

Ve chvíli, kdy balíček posíláme my, můžeme jeho zabalení ovlivnit stoprocentně. Pokud balíme do nového, rozhodně volíme raději papírové krabice než plastové obaly ve formě igelitových pytlů či fólií.

Moderní začíná být obalový materiál vyrobený z bambusu nebo slámy. A zapomenout nesmíme ani na dřevo! Milovníci sýrů to mají jednodušší, protože právě pro výběrové sýry jsou dřevěné obaly používány často.

Čím méně prostoru v zásilce, tím méně je potřeba výplně. Křehké věci se však bez výplně neobejdou. Za ekologickou výplň lze považovat cokoli, co by jinak skončilo v koši. Určitě doma najdeme nepotřebné papíry, letáky a podobně, které se dají nastříhat a zmačkat. Stejně tak můžeme rozřezat starou krabici. Místo bublinkové fólie se i mně osvědčily pevné kartonové obálky. Kdo se bez bublinek neobejde, řešení najde v ekoplastu (škrobového).

Máme obal, máme výplň, ale co lepicí páska? Také pásky jsou k dostání papírové a s lepidlem na bázi přírodního kaučuku.

Dostáváme

Při nákupu z e-shopu můžeme ovlivnit hned několik faktorů. V první řadě zvolíme vyhovující e-shop. Zejména tzv. zelené e-shopy by měly být k životnímu prostředí šetrné v každém ohledu včetně balení svých produktů.

Dále nás čeká volba přepravní společnosti. V dnešní době mají přepravní společnosti na výběr z několika variant, jak svou emisní stopu snížit. A čeho si všímat? Zda kompenzují vyprodukované emise, využívají elektromobily či elektrokola, pracují na nižší spotřebě papíru například prostřednictvím elektronické fakturace, nižší spotřebě energií na svých překladištích a tak podobně. Zkrátka se jim podívat na zoubek respektive na dodržování zásad udržitelného rozvoje.

6.11.2019 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist