Ekodíra si bere energii z řeky Išim

V hlavním kazašském městě Astana vyroste nad tamní řekou Išim unikátní mrakodrap, který má sloužit i jako lávka pro pěší a cyklisty. Ovšem nejzajímavější na něm je jeho hospodaření s energiemi.

profimedia-0447099846-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Profimedia.com

Autory projektu jsou přední architektonická studia se sídlem v Rotterdamu – Fundamental Architects a Omega Render. Budova a zároveň most tyčící se do výšky 121 metrů nad hladinou řeky Išim bude zároveň také bytovým domem, kancelářemi, obchodním centrem a hotelem.

Honosné jméno Věž Slunce a její podoba jsou inspirovány myšlenkami a symbolikou kazašské kultury a tradic, které se prolínají projektem v několika úrovních – kruhový otvor ve středu budovy symbolizuje Slunce, Mír a Jednotu – klíčové symboly kazašské kultury, které se objevují i na státní vlajce této země. Trojúhelníkové prvky na fasádě i v interiéru odkazují na obvyklý vzor objevující se na tradičních špercích a oděvech kazašského národa.

Přízemí, které funguje jako most pro pěší a cyklisty, spojuje Věž Slunce dva velké parky na obou březích Išimu. Nákupní centrum se nachází ve dvou poschodích nad ním. Hlavními vstupními body pro luxusní obytná a multifunkční křídla věže jsou dvě monumentální trojúhelníková lobby na obou stranách základny kruhového otvoru. Střecha hostí veřejně přístupnou terasu s výhledem na panorama hlavního města.

Architekti navrhli budovu coby téměř soběstačnou. Jejím hlavním zdrojem energie je řeka, respektive proud vody. Součástí stavebních prací bude zúžení koryta řeky a tím zvýšení proudu vody a jeho síly, aby mohl být využit pro výrobu vodní energie. Orientace budovy zabraňuje přehřívání budovy z jihozápadní strany během horkých letních dnů.

Projekt vytváří nová uživatelsky přívětivá spojení na úrovni ulice mezi klíčovými částmi města a stává se novým bodem pro podnikání, život a rekreaci ve městě větrů.

17.6.2019 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist