Eko-čištění není žádná fuška

Z označení ekologické čištění se vám protáčejí panenky? Naskakuje vám husí kůže při  představě míchání bylinných patoků? To je však zbytečné. Máme pro vás pár tipů, jak začít čistit vaši domácnost ekologicky a snadno.

123484-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Ekologické bydlení začíná u čistoty. Pokud tedy plánujete, že nastartujete ve vašem životě novou eco-friendly etapu a chcete začít od vašeho rodinného hnízdečka, pak byste si rozhodně měli zkusit nejprve to, jak se vám bude váš domov čistituklízet za pomoci ekologických přípravků.

Nemusíte se nutně vyhýbat standardní nabídce na pultech obchodů. Jenom pozorněji čtěte složení již hotových přípravků. Neměly by obsahovat žádné agresivní chemikálie, poškozující životní prostředí.  Například mezi prostředky k čistění oken a skel hravě najdete čističe, obsahující převážně citronovou šťávu a ocet anebo se také nabízí prostředky, tvořené převážně alkoholickými složkami. Alkohol je pověstný tím, že dokáže  zatočit s mastnotou a dokonce i nedělá šmouhy.

Důležité je správné dávkování prostředku. K dosažení stejného výsledku vám postačí obvykle dvě třetiny doporučené dávky standardního přípravku – teď máme na mysli i v úvodu zavrhované směsi. Jde zkrátka o to, že se nemusíte bát použít chemický čistič, ale zkuste jej například naředit vodou a aplikovat pomocí rozprašovače. Uvidíte, že efekt bude totožný, jako s plnou doporučovanou dávkou neřešeného čističe. Spotřebu také snížíte, pokud prodloužíte čas působení přípravku.

Osvěžovače vzduchu obsahují různé chemické konzervanty a vonné látky, které mohou vyvolávat alergie. Nahraďte je proto sušenými bylinkami promíchaný s květem levandule nebo sušenou kůrou z citrusů.

Čistit můžete nejen chemicky, ale i mechanicky. Na úklid si vybírejte kvalitní pomocníky, levné mopy a nekvalitní hadry vám nemusí vydržet tak dlouho a jejich častým nákupem jen mrháte vašimi financemi .

Na utírání prachu využívejte utěrky z mikrovlákna, které nevyžadují používání čistidel. Navlhčené čistou vodou jsou vhodné na otření kachliček nebo zrcadel, suché je můžete použít k odstranění prachu z televizoru nebo elektroniky.

Lucie Sýkorová

Foto: Freshome.com, houzz.com

17.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist