Dveřmi proti zlodějům

Vchodové dveře. Pro mnohé klasická součást bytu, nad kterou není třeba příliš přemýšlet. Většina lidí si nechává dokonce takové, jaké namontoval developer či stavební firma – tedy ty nejlevnější. Mějte ale na paměti, že kromě vás a vašich návštěv chodí do bytů dveřmi mile rádi i zloději. A to určitě ve více než v polovině případů.

126599-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Že ještě nenastal čas dovolených, takže není třeba zbytečně plašit? To není pravda. Kdy jindy si uděláte čas na výměnu dveří než v době, kdy máte na starosti jarní úklid bytu?

Rozhodně nenechávejte nic na poslední chvíli a nečekejte, že v době, kdy budete mít plnou hlavu toho, jaký koupit opalovací krém, plavky a slunečník, vám zbude čas i na výměnu dveří. Nezbude. Takže směle do toho.

Elegantní a na první pohled pevný materiál

Pokud si představujete bezpečnostní dveře jako opancéřované kovové cosi, co nenadělá žádnou parádu, mýlíte se. Takovým dveřím dávno odzvonilo.

Naopak dnes je rozeznáte od obyčejných dveří hlavně tím, že jsou bytelnější, elegantnější a jakoby robustnější a pevnější, barvy jsou čistší a dveře nemůžou být nijak prohnuté, jak často vídáme u klasických panelákových dveří.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

V jednoduchosti je krása i síla

Obecně platí, že bezpečnostní dveře bývají spíše jednoduché, nijak nápadné ani nazdobené. I od oblých tvarů se postupně upouští. Z dřevin jsou nejoblíbenější klasické barvy jako je třešeň, olše, hruška nebo ořech, klasikou, která nikdy nezklame a neurazí, zůstávají dub a buk.

Nejlepší je dveře sladit s podlahou a barvou stěnu v bytě, ale i s barvou fasády domu. Není ani problém pořídit dveře z každé strany jinak barevné.

Tři druhy materiálu

Vchodové bezpečnostní dveře můžete pořídit ze tří druhů materiálu. Nejkrásnější a samozřejmě i nejdražší je masiv. Nejoblíbenější je dýha, která nabízí nepřeberné množství podob, které uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka. Nejlevnější a také pro bezpečnostní dveře nejnevhodnější je plast či laminát.

Co dělá bezpečnostní dveře bezpečnostními?

Takové dveře mají tuhou kovovou konstrukci, ocelovou konstrukci s rozvorovým systémem, jištěny jsou až dvaceti zamykacími body a nezbytností je i bezpečnostní zámek. Nesmějí chybět ani bezpečnostní zárubně.

Jednoduše řečeno, nezapomeňte na to, že budete muset „vymlátit futra“ a nahradit je novými, bytelnějšími a připravenými na systém, který ze dveří jakoby vyskočí a zapadne přímo do futer.

Máte rádi prosklené dveře a zoufáte si, že o takových bezpečnostních dveřích si můžete nechat jen snít? I tady existuje řešení, protože i prosklené dveře mohou být v bezpečnostním provedení. Je však třeba použít dvojité či trojité tepelně izolační zasklení a bezpečnostní nerozbitné sklo.

Bezpečnostní speciality

Nechce se vám pořád chodit ke dveřím a koukat kukátkem ven? Máte strach, že vás zloděj přes kukátko spatří a bude tak vědět, že o něm víte i vy? Nechte si namontovat speciální dveřní kukátko se zabudovanou kamerou. Chodbu a prostor přede dveřmi tak můžete sledovat například na televizním kanálu. To ocení hlavně starší lidé nebo majitelé větších rodinných domů.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Ztrácíte klíče? Nevíte, kam jste je zase položili? Pro vás je řešením biometrická čočka, která reaguje na přiložení prstů těch, kteří jsou v její evidenci. Nikdo cizí se tedy do bytu nedostane. Nevýhody můžete pocítit akorát ve chvílích, kdy jedete na dovolenou a zalévání květin přenecháte sousedce…

Martina Tlachová
Foto: Jistota Tábor, Webnode, Kavan, České stavby, Dveře Němcová, Oknium

26.6.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist