Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie

V současné době má zelenou originalita. A to se týká nejen lidí, ale i prvků, které denně používáme a kterým donedávna jim byla věnována velmi malá pozornost. Tentokrát bude řeč o dveřích.

shutterstock_185268170-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Možná vás to zatím ani nenapadlo, ale dveře hrají zvláště v interiéru důležitou roli, a to nejen praktickou, ale i estetickou. Vždyť jsou každému hned na očích. Nikdy je před nikým neschováte. A proto byste jim měli věnovat náležitou pozornost. Vždyť už se nemusíte při jejich výběru omezovat vzorníky barev, standardními rozměry a tvary, ani aktuální nabídkou na prodejnách. Tak popusťte uzdu své fantazii a sami si navrhněte dveře pro svůj domov.

Ani dveře vyšší, než je standard, nejsou žádný problém

Každý interiér je jiný, a zvláště ve starších domech není nic výjimečného, že jsou dveře vyšší, než je běžné. Někomu může pár centimetrů do výšky připadat jako malichernost, pro někoho je to však volba mezi dokonalým a ucházejícím.

Naštěstí si teď už můžete nechat vyrobit na zakázku dveře různých rozměrů, a to až do výšky 270 centimetrů. Stejně tak už není žádnou překážkou nestandardní šířka dveří, ať již jsou hodně úzké, nebo naopak široké, jednokřídlé či dokonce dvoukřídlé v šířce například 240 centimetrů. Ty velmi ocení například vozíčkáři, protože jim umožňují bezproblémový pohyb po domě.

Můžete si své dveře nechat vybavit speciálními mechanismy, které usnadní otevírání – dostupná madla, samozavírače nebo elektrická čidla.

Podkroví není překážkou

Také tvar dveří si můžete navrhnout podle svého. Nejčastější variantou je zkosení jedné strany dveří. Většinou se jedná o provedení určené do atypických prostor, například podkrovních pokojů, kde je potřeba dveře umístit blízko zkoseného stropu.

Atypické může být také další vybavení dveří. Pro své čtyřnohé miláčky si můžete nechat nainstalovat průlez nebo zabudovat pohybová čidla pro jejich snazší průchod. Dveře lze vybavit různým typem kování a madel, přesně na míru vašim potřebám, novinkou letošního roku je kování s ovládáním pouhým dotykem bez nutnosti stisku kliky.

Dveře mohou sloužit jako zvuková izolace

Do některých místností si můžete pořídit dveře se speciálními vlastnostmi. Společenskou zónu, jako jsou chodba či obývák, lze od intimní zóny, kde je preferováno klidné prostředí (ložnice, dětský pokoj) oddělit zvukově izolačními dveřmi. Tvoří je konstrukce doplněná o zvukově izolační prvky a zárubeň osazená těsněním, díky čemuž utlumí až 43 dB.

Pro oddělení prostor s rozdílem teplot, např. koupelny, WC, komory, garáže nebo sklepa (obecně vytápěné a nevytápěné místnosti) jsou doporučované dveře se speciální úpravou, které jsou vybaveny hliníkovou vrstvou zabraňující pronikání vlhkosti do dveří. Do koupelen se doporučují voděodolné dveře, zatímco ty do garáže či dílen by měly být vybaveny „kouřotěsnou“ funkcí, díky níž neproniknou z těchto technických místností do obytného prostoru škodlivé zplodiny a nepříjemné pachy.

26.1.2023 8:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: Favi, SAPELI

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist