Dveře posouvat či do stěny zasouvat?

Rádi byste v interiéru uspořili trochu prostoru nebo jej pohledově odlehčili? Vyměňte klasická otočná dveřní křídla za dveře posuvné po stěně či ve stropě, nebo zasouvací do stavebního pouzdra, která zmizí úplně. Ukážeme vám jejich hlavní výhody a odlišnosti.

idealine_horizontal_posuv_premium_obklad_efekta_foto_zdroj_jap_future-17-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: J.A.P. Future

Rozhodujícím faktorem, zda dát přednost dveřím posuvným po stěně nebo zasouvacím do pouzdra, je většinou požadovaný design, velikost interiéru a v případě rekonstrukcí také rozsah stavebních prací. „Dveře posuvné po stěně zabírají pouze 0,1 m2 a dveře zasouvací do stavebního pouzdra dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny. Pro srovnání – klasická otočná dveřní křídla zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu cca 0,6 m2,“ vysvětluje Pavel Hajný, manažer oddělení interiérových dveří Vekra.

Jaké jsou hlavní odlišnosti posuvných a zasouvacích dveří?

Dveře zasouvací do stavebního pouzdra

Hlavním benefitem dveří, které se otevírají zasunutím do pouzdra, je opravdu maximální úspora prostoru. „Stavební pouzdro pro zasouvací dveře je stavební prvek tvořící průchozí otvor a plechovou ‚kapsu‘, do které dveře zajíždí a která nahrazuje část příčky. Při otevření se dveřní křídlo zcela ukryje do konstrukce pouzdra. Na rozdíl od klasických otočných dveří tak nehrozí, že by v místnosti překáželo. Díky tomu lze naplno využít prostor u stěny v bezprostřední blízkosti dveří,“ říká Petr Paksi z JAP Future.

V případě rekonstrukcí však toto řešení vyžaduje poměrně rozsáhlé stavební úpravy. „Pro stavební pouzdro je potřeba připravit ve stěně dvojnásobný stavební otvor než pro standardní otočné dveře. Navíc jeho konstrukce nemá nosnou funkci, a proto nad ní vždy musí být v celé délce nosný stavební překlad, který na sebe převezme tíhu zdiva nad pouzdrem,“ popisuje Pavel Hajný z Vekry.

Stavební pouzdra nabízí klasickou obložkovou variantu i moderní bezobložkové řešení, které se zcela nese v duchu minimalistického interiéru.

Dveře posuvné po stěně

Chcete v interiéru nahradit otočné dveře těmi posuvnými, ale nechcete již zasahovat do příček? V tom případě zvolte dveře, které se posouvají podél zděné SDK nebo celoskleněné příčky. Ty totiž vyžadují jen minimální stavební úpravy. Je ale nutné u nich počítat s omezením umístění nábytku a dekorací na stěně, na kterou se dveře posouvají. Posuvné systémy se sestávají z pevné konstrukce – kolejnice, která se kotví do zdi nad dveřní otvor. Některé typy lze dokonce umístit i nad stávající zárubeň, aniž by se musela vybourávat.

Například posuvné systémy Trix využívají shodný design, liší se od sebe především nosností. Při výběru konkrétní varianty je tedy třeba řídit se hmotností dveřního křídla. Ve všech případech lze volit jednokřídlé dveře, dvoukřídlé, případně i kombinaci posuvného dveřního křídla a fixního dílce.

TIP: Posuv nebo příčka?

Jedním z moderních řešení posuvných systémů je posuv, který se od ostatních liší svým kotvením a tím v podstatě i svým využitím. Kolejnice je totiž zabudovaná přímo ve stropě a umožňuje posouvat velkoformátové dílce tak, že dveře v interiéru vytváří iluzi pohyblivé příčky. Díky tomu lze jednotlivé místnosti propojovat nebo oddělovat podle libosti.

„Například na kolejnici posuvného systému Premium, která může být dlouhá až šest metrů, lze kombinovat posuvné dveře i fixní dílce. Jedno dveřní křídlo sahající od podlahy až ke stropu může vážit až 100 kg, což umožňuje použití skla, které je u tohoto posuvu hodně oblíbené,“ říká Petr Paksi z JAP Future.

Všechna zmíněná řešení zajišťují plynulý a neslyšný pohyb dveřního křídla s bezproblémovou manipulací. Stanou se tak stylovou a praktickou dominantou vašeho domova, která optimálně využije prostor v každé místnosti.

Materiál byl připraven ve spolupráci se společností JAP Future a značkou Vekra.

12.8.2021 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist