Dva v jednom

Při nákupu sedacího nábytku, se stejně jako v jakémkoliv jiném případě řídí kupující primárně nějakou svou zkušeností, případně zkušeností zprostředkovanou. Tradiční součástí obývacího pokoje bývá sedací souprava představující zároveň jeho střed a místo, ze kterého je nejčastěji pohledově dostupný většinový prostor pokoje a pochopitelně hlavně televizní obrazovka. V rámci co možná největšího komfortu je v tomto smyslu zajímavým řešením rohová sedací souprava.

116155-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Ta nabízí nejen možnost běžného sezení, ale zároveň i tradičního „polosedu – pololehu“ díky přidružené kolmé části, řešené obvykle jako chaise longue, tedy „dlouhá židle“. Rohová sedačka představuje nábytek typu „dva v jednom“.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Vymezení prostoru a římské lehátko

Rohová sedací souprava je většinou koncipována tak, že se dá v jednom směru sedět dvěmi různými způsoby. V úvodu a s nadsázkou zmiňované „dva v jednom“ zde tedy představují jednak běžné sezení, kdy sedícímu spočívají nohy na podlaze a pak druhý typ, který není ani sezením ani ležením a představuje skutečně „lenošivé spočinutí“ tak, jak jej známe z dob starého Řecka. Dodnes se používá termín „římské lehátko“. V moderní době pak tento způsob spočinutí řeší a nabízí sedací nábytek označovaný jako „chase longue“. Český ekvivalent není a překlad „dlouhá židle“ moc pěkně nezní. Na „šezlongu“ se dá pohodlně sedět, opírat se a mít přitom nohy ve stejné výšce, jako horní trup těla. Pokud je „šezlong“ součást rohové sedačky, pak má uživatel další možnost, jak beze změny směru, která by nastala, pokud by si na běžnou sedačku sedl – lehl bokem, sledovat např. oblíbený pořad v TV a nebo diskutovat s někým, kdo sedí před ním.
Jaroslav Zákolanský
Foto firmy Meritalia a archiv autora
15.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist