Dva šikovní Češi vyrábějí úžasné stoly ze starých parket

Každá věc má svůj příběh. I když neumí mluvit, pomocí šrámů, odřenin a fleků, dokáže popsat stovky let starou historii. Například parkety někdy přežijí mnoho generací a mohly by sloužit dál, jenže skončí na smetišti. Nebo neskončí, pokud se dostanou do rukou mladíků, kteří v jejich opotřebovanosti vidí krásu a umí je přetvořit v něco nového a krásného, co může zdobit i váš obývák.

duradero_113-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv firmy Duradero

Kolik starých domů zbavujeme starých podlah, především prken či parket, abychom je nahradili nějakou bezvadnou moderní podlahou? Přeci tu starou podlahu nemá cenu renovovat! Naštěstí nepotřebné parkety zaujaly eventového managera Jaroslava Kruckého a truhláře Honzu Stáru, v jejichž hlavách se zrodil nápad, jak kvalitnímu stovky let starému dřevu prodloužit život v nové formě. Jejich pozoruhodný nápad v sobě snoubí české řemeslo, recyklaci a design.

Historie značky Duradero se začala psát teprve v roce 2018. Jaroslav přinesl nápad a Honza zase um a zkušenosti, které převtělil do technologického postupu a kvalitního zpracování. Paradoxně až pandemie je pomohla uvést v život, protože poskytla dostatek času na rozpracování myšlenky. Společně tak začali dělat skvělé věci, šetřit svět a zároveň poznávat zajímavou českou historii.

„Například po kazetových parketách z poloviny 19. století chodil olympionik Kurt Epstein, který přežil dva koncentrační tábory. Parkety pocházejí ze staré židovské koželužny a pořád jsou v rozumném stavu. Jsme rádi, že jsme je zachránili a můžeme jim dát nový smysl. Bez nás by skočily na smetišti,“ říká Jaroslav Krucký.

Dřevo neztratí kvalitu ani po staletích

Parkety se ukázaly jako ideální materiál především kvůli tomu, že spojují dohromady možnost recyklace, kvalitu tvrdého dřeva a navíc jsou nositeli bohatých příběhů, které do nich v podobě šrámů zapisovali jejich obyvatelé desítky let. A nyní je další desítky let ponesou v podobě nádherných stolových desek.

„Parkety se zajímavou historií a příběhy hledáme po celé republice. Poté je přetváříme na designové stoly, které budou stejně jako původní parkety sloužit několika generacím. Starý materiál dostáváme na vyšší úroveň – konkrétně o 75 cm výše na hranu stolové desky,“ říká truhlář Honza Stára.

Jako z knihy

Podnože a rámy stolů nabízí zatím ve čtyřech různých designových řadách, které se liší materiály i zpracováním. Pro zachování exkluzivity je každá z nich limitovaná. Jen několik stolů na světě si bude podobných, ale žádný z nich stejný.

Aby byl příběh předán dál, je každý stůl osazen speciálním štítkem, kde je napsáno kdy, kým a z jakého materiálu byl vyroben. Načtením QR kódu se pak zákazníci dostanou přímo na příběh parket jejich stolu.

Pokud vás projekt zaujal, můžete ho podpořit na Hithitu. „Do této chvíle jsme zvládli svépomocí sehnat materiál, vyrobit prototypy a spustit web. Touto formou sháníme prostředky na výrobu nových prototypů, propagaci a rekonstrukci skladu. Budeme moc rádi za jakýkoliv příspěvek,“ uvádí Jaroslav Krucký.

7.4.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist