Dům za 50 let potřeboval tři rekonstrukce. Poslední je dokonalá

Rodiče pana Miloše koupili zdevastovaný dvojdomek v roce 1963. On se tam narodil, vyrostl a nyní tam žije s rodinou. Má to tam rád. Dům už prodělal tři rekonstrukce. Ta poslední byla největší a proměnila tuctový domek v prostorný moderní dům. Pojďme se podívat.

gfx0217-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Living

První opravu museli udělat Milošovi rodiče, aby se tu dalo vůbec žít. Druhá těsně před revolucí byla razantnější. Na řadu přišla plastová okna a „střecha na celý život“. Do třetice se manželé rozhodli dům rekonstruovat pro zvýšení kvality, pohodlí i kvůli dospělým dcerám, které hledaly bydlení. Přání dát domu ucelený, moderní, kvalitní a dobře propojený interiér s exteriérem se jim splnilo.

Řešení dispozice dostal na starosti Ateliér Tsunami z Náchoda, s jehož architekty si majitelé dokonale sedli.

Největší důraz kladli na přízemí, kde je situována společenská i klidová část domu. V patře se tak nachází pouze pokoj pro hosty s koupelnou a soukromé studio k poslechu hudby.

Po dřívějších zkušenostech majitelé hledali především osvědčenou kvalitu, protože jejich cílem bylo dům opravovat naposledy. Při výběru materiálů a řešení celkové koncepce domu proto upřednostnili praktičnost, jednoduchost, čistotu a spojení exteriéru s interiérem.

Důležité detaily

Po realizaci se ukázalo, jak důležité mohou být zdánlivě drobné detaily. Například dveře z chodby byly po stranách zárubní opatřeny sklem, tak se spojila chodba se zahradou. Majitelé si pohled na břízu v zahradě velmi pochvalují a mají ho namísto velkého obrazu. Díky němu vnímají čtyři roční období daleko intenzivněji.

Interiér se spojuje s exteriérem v celém domě skrze velká okna. V zahradě jsou navíc nasvícené rostliny i večer. Jejich listy se pak objevují i na fasádě a pozitivní energie zahrady proniká do domu i po západu slunce.

Hra se světly

Miloš je majitelem firmy se světelnou reklamou a doma si s osvícením opravdu vyhrál.

V koupelně jsou použity led diody s měkkými teplými tóny. Díky instalaci až u stropu navozují intimní atmosféru bez bodavého světla.

V domě jsou pak i další podsvícení, například postele v ložnici nebo lavice u krbu.

Světelnou mozaiku na chodbě si Miloš Drapač vytvořil sám. Večer vytváří na zdi fascinující stíny.

Stejně tak jako světla si vyrobil i kryty na podlahové topení, které právě v ložnici krásně ukazují propojení interiéru a exteriéru. Kryty totiž souzní s oblázky venku v zahradě.

Kuchyň je opravdovým srdcem domova

Autorem návrhu a realizace kuchyně a koupelen bylo hradecké designové studio AD1150. Na rozdíl od veškerých zvyklostí se v kuchyni spojené s obývacím pokojem řešila digestoř. Původní totiž byla velmi hlučná a nebylo možné najednou vařit a sledovat televizi. Řešení ukázala tichá a krásná digestoř Gutmann.

V kuchyni se o víkendech vaří i pro osm a více lidí. „Máme velkou rodinu a spoustu přátel. Naše kuchyň je využívána na sto procent. Baví mě její uspořádání i použité materiály a povrchy. Z praktického i estetického hlediska jsou perfektní zdvojená šuplata. Její uspořádání nám dovoluje maximální využití,“ dodává Martina Drapačová.

Kuchyňská deska je z materiálu TechniStone® v odstínu Noble Troya – nenápadný nadčasový zemitý až neutrální odstín, který uklidňuje. Neokouká se. V kuchyni je stejný materiál použit i na stěně. Majitele okouzlil pro vzhled, praktičnost a snadnou údržbu.

Teplo domova

Nepřehlédnutelným prvkem obytného prostoru je barokní komoda s černým mramorem z roku 1850 vyrobená ve Vídni. „Mám ji po mamince, která ji dědila už po své mamince. V komodě je umístěna slánka a pepřenka, taktéž po mamince. Do dnešního dne mají stejné místo. Ta komoda je moje dětství,“ říká Miloš Drapač.

Teplo domova zajišťuje plynový krb. I když o tomto prvku nechtěli majitelé zprvu ani slyšet, ale když uviděli hořet plynový krb Laube naživo, názor změnili. Zjistili taky, že krb vyhřeje místnost do deseti minut a že opravdu nikdo nepozná, že plamen je plynový. Má v sobě totiž i vyvíječ jisker, takže dřevo klasicky praská.

Okolo krbu Drapačovi zvolili ruční malbu v imitaci betonu od náchodského malíře pana Rouska.

Co se týká nábytku, vsadili na německou značka nábytku Rolf Benz. Mají od ní jídelní stůl a židle i pohodlnou sedací soupravu v obývacím pokoji. V ložnici naopak zvolili propracovanou kvalitu nábytkářské společnosti Hülsta, postel v ložnici je od značky Hästens. Zajímavá je i lampička v ložnici od Ingo Maurer, pojmenovaná Lucellino tichs.

Střecha hodna obdivu

Výběr nové střechy měl zásadně ovlivnit vzhled celého domu. Nakonec vyhrál hliník. „Svou precizností a kvalitou nás oslovila střecha rakouské firmy Prefa. Hliníková, kvalitní střecha nám určitě vydrží a antracitová barva láká i lidi v okolí k tomu, aby u nás zazvonili a zeptali se, co to vlastně máme za krásnou střechu,“ říká Miloš Drapač.

Rekonstrukce domu trvala tři roky a vyšla na deset milionů. Majitel firmy s reklamním osvětlením Miloš Drapač a jeho manželka jsou nadmíru spokojeni. Jak se líbí vám?

18.10.2019 5:27 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist