Dům z papíru

Ekonomická náročnost bydlení je motivace pro celou řadu firem a architektů, kteří se snaží přijít s co možná nejlevnějším řešením. A švýcarská společnost Wall AG je díky svému architektovi jménem Gerd Niemoeller držitelkou patentu na obytný dům z tvrzeného papíru, jehož cena se pohybuje okolo 5 000 USD a při současném kurzu nepřesahuje hranici pořizovací ceny cca 140 000 Kč.

118467-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Dům je postaven z tvrzeného recyklovaného papíru, který se používá např. při stavbě trupů sportovních jachet. Zabírá 36 m2 plochy, váží necelých 80 000 kg a nabízí veškerý běžný komfort od sprchy, přes toaletu, kuchyni, obývací pokoj až k verandě či prostoru pro chov domácích zvířat. Na vývoji se podíleli i architekti z německé developerské společnosti GTZ v čele s architektem Dirkem Donathem ze slavné avantgardní první vysoké školy architektury a designu Bauhaus.

Třetí svět

Tzv. papírové domy by se měly vyrábět v Německu a počítá se s nimi jako s variantou ekonomicky nenákladného bydlení zejména pro slamy tzv .třetího světa. Objednávky již přišly z Nigérie a Angoly. Humanitární společnosti  zvažují tyto domy poskytovat jako pomoc také pro Zimbabwe, kde je akutní zájem z důvodu trvalých epidemií cholery. Své uplatnění najdou i ve státech Jižní Ameriky.

Red.
Foto: Wall AG

4.3.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist