Dům v údolí

Moderní vzhled se spoustou prosklených ploch, využití zdánlivě nevyužitelného pozemku a respekt ke krásné krajině v údolí potoka Výmola – to vše reprezentuje rodinný dům v Březí u Říčan jihovýchodně od Prahy, do jehož realizace promítl architekt Jiří Böhm mnohé ze svých nejtajnějších architektonických vizí a představ.

Nesnadné počátky

Stavba domu v pohádkově malebném údolí žádnou pohádkou nebyla. Než se přistoupilo k samotné stavbě domu, bylo nutné provést razantní terénní úpravy. Stavba je totiž zasazena v relativně strmém východním svahu

„Aby bylo možné vůbec začít se stavebními pracemi, bylo třeba pomocí těžké techniky udělat zářez ve skále, odvozit 32 tater plných kamene a vytvořit tak na pozemku rovnou plochu o rozloze 320 m2,“ říká Ing. arch. Jiří Böhm.

V horní části parcely na úrovni příjezdové komunikace byla vytvořena rovina se zastřešeným místem pro stání auta a zásobníky dřeva. Dvoupatrový dům byl postaven o několik metrů níže ve svahu v objetí jehličnatých i listnatých stromů.

„Z parkovacího místa vede k domu schodiště, po kterém se dostanete na plošinu s osázeným chodníčkem v úrovni horního patra domu. Odsud je možné se vydat buď přímo do horního patra domu, na terasu, která s horním patrem sousedí a nabízí krásný výhled ke dvěma rybníkům na dně údolí, nebo k dalšímu schodišti, které vede podél terasy dolů ke spodnímu patru,“ popisuje přístup k jednotlivým částem rodinného domu Jiří Böhm.

Důkladná konstrukce

Jako základ konstrukce domu použita betonová deska s betonovou opěrnou zdí, na kterou navazuje monolitický strop podpíraný ocelovými a betonovými pilíři. Horní patro domu je pak tvořeno nástavbou z ocelových a dřevěných prvků, která je zakončena dvěma pultovými střechami s krytinou z ocelového plechu.

Ve světlíku vzniklém různou výškou střech je zasazen světlík hliníkovými okny, která dodala společnost DAFE-PLAST a kterými se do domu ve večerních hodinách dostává západní světlo.

Zvenku je dům opatřen odvětrávanou fasádou z cedrového dřeva. „Jde o velmi stabilní měkkou dřevinu s krásnou kresbou, která se svým vzhledem i praktickými vlastnostmi skvěle hodí do venkovních podmínek. Velkou výhodou je navíc to, že fasáda je dostatečně krytá přesahem střechy, díky čemuž je téměř bezúdržbová,“ informuje Jiří Böhm.

Červené dveře

Nepřehlédnutelný hlavní vstup umístěný naproti hornímu přístupovému schodišti definují výrazné červené dveře dveře Schüco ADS 70.HI. Zvenku jsou opatřeny překryvnou výplní a jejich součástí je elegantní boční světlík s ornamentním sklem Mastercarre. Bezpečnost zaručuje pětibodový samozamykací elektromotorický zámek Schüco Safematic, k jehož odemčení slouží praktická biometrická čtečka otisku prstů.

Hned za nimi se návštěvník domu dostane do vstupní chodby, ze které může buď sestoupit po schodišti dolů do spodního patra, nebo vkročit některými z dubových dveří do pracovny, technické místnosti se skladem či na toaletu.

Ze vstupní chodby je také možné projít do největší dominanty celého horního patra – rozsáhlého prosvětleného prostoru, který v sobě spojuje obytnou část s jídelním koutem a kuchyní. Jeho dominantou je moderní krb, v němž se topí dřevem, slouží jako hlavní zdroj tepla, které je dále odváděno do podlahového topení v celém domě.

Kuchyně je pak od zbytku prostoru oddělena minimalisticky laděným ostrůvkem a vyniká zejména originálně řešenou kuchyňskou linkou. „Podobně jako vchodové dveře i kuchyňská linka je laděna do červeného odstínu. Vytváří tak působivý kontrast s bílými štukovanými stěnami a dýhovanými obklady a dodává prostoru dynamiku,“ uvádí Jiří Böhm.

Nádech přirozenosti i jednotný ráz pak dodává celé místnosti třívrstvá dubová podlaha, která se skvěle doplňuje jak s dřevěnými krovy dosahujícími až do výšky 3,4 m, tak i dalšími dřevěnými prvky v interiéru.

Skleněný zámek

Sklo, světlo a propojení s exteriérem definují velké prosklené plochy, které tvoří jižní a východní stěnu celého prostoru. Jde o fixní hliníková okna v elegantním černošedém rámu.

Jejich instalace nebyla nic jednoduchého. Kvůli svažitému terénu a značnému přesahu střechy byl velmi znesnadněn přístup, a nebylo tak možné namontovat okna obvyklým způsobem pomocí velkého jeřábu. „Pro náročnou předsazenou montáž nadrozměrných oken jsme použili naši speciální techniku – minijeřáb MAEDA, který bez problému zvládnul manipulaci i s prvky vážícími více jak 500 kg,“ uvádí Ing. Miroslav Culka ze společnosti DAFE-PLAST, která okna dodala.

Podlaha terasy je vyrobena z pevného exotického dřeva massaranduba původem z Jižní Ameriky a k jejímu organickému propojení s okolní přírodou přispívá i fakt, že je do ní vyřezán otvor, kterým prorůstá majestátní cypřiš.

Oáza klidu

Horní patro slouží jako obytná zóny, spodní je pojata ryze intimně. Nachází se tu dětské pokoje a ložnice, toaleta a prostorná koupelna, která zaujme zejména designovou kombinací červeného monolitického stropu a velkoformátových obkladů v elegantním šedém odstínu. Součástí přízemí je také malý sklípek, který slouží ke skladování ovoce a zeleniny a ve kterém byla jako v jediné místnosti v domě zachována stěna z hrubé odkryté žulové skály.

Mnohé zdánlivě nenápadné detaily ve spojení s originálním architektonickým řešením i dokonalým řemeslným provedením činí z rodinného domu zasazeného v malebné středočeské krajině jedinečné místo, které je jako stvořené pro pohádkové bydlení!

Údaje o stavbě:

 • Autor projektu: Ing. arch. Jiří Böhm
 • Stavební firma: Říčanská stavební s.r.o.
 • Dodavatel: vybraní subdodavatelé
 • Zastavěná plocha: 108 m2
 • Užitná plocha: 190 m2
 • Obvodová konstrukce: železobetonová, ocelové nosníky
 • Zateplení: extrudovaný polystyren, minerální vata a PIR desky
 • Fasáda: dřevěný obklad z cedru
 • Střecha: dvě pultové střechy přes sebe, krytinou je ocelový plech
 • Okna: hliníková Schüco, dvojsklo (DAFE-PLAST)
 • Vnitřní dveře: dubová dýha
 • Podlahy: třívrstvá dřevěná, marmoleum, velkoformátová dlažba
 • Vytápění: teplovodní krb + akumulace 1000 l, podlahové vytápění, elektřina
 • Terasa: massaranduba
 • Energetická náročnost: standard, rekreační objekt – bez energetického štítku

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist