Dům, kde se šetří – splachují i perou dešťovkou, vzduch ohřívají v trubce pod zemí

Na severovýchodě Londýna vyrostl dům, který v sobě jedinečným způsobem spojuje promyšlený design a nízké nároky na provoz a údržbu. Důmyslná orientace domu na pozemku, jeho tvar, zahrada evokující divokou louku či využití environmentálních prvků a lokálních materiálů elegantním a moderním způsobem podtrhuje přirozenou krásu místa. Dům tak představuje skvělou inspiraci i pro výstavbu rodinných domů v České republice.

house_19_autor_foto_grant_smith_02-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Foto: Grant Smith

House 19, jak se tento dům jmenuje, byl postaven jako stavba s nulovou uhlíkovou stopou. Je vynikajícím příkladem současného udržitelného designu, který může skvěle zafungovat i v kontextu starobylého historického města jako je Old Amersham. Architektonické studio Jestico + Whiles, které je jeho autorem, získalo několik významných ocenění, mimo jiné i ocenění South Awards 2016 od Královského institutu britských architektů (RIBA).

Exteriér domu je pokryt tmavě mořenými vertikálními deskami cedrového dřeva na vnějším opláštění, křemenem ošetřeným speciální technikou na venkovní zdi, střešní krytinou z tmavého zinku či akcenty cortenové oceli, která je poctou místní historii a tradici.

Jak zkrotit slunce

Vášeň architekta pro dlouhodobě udržitelný design je zřejmá z kombinace jednoduchých, praktických a především trvalých konstrukčních prvků, které tvoří podstatu celého návrhu. Patří mezi ně pasivní a aktivní využívání sluneční energie.

Proto je dům podélnou osou orientován na východozápad, což mu umožňuje udržet teplo v interiérech i v zimě. Naopak prodloužené stínící přesahy střech zabraňují přehřívání jižní prosklené fasády a místností v přízemí během letních měsíců.

Aktivně dům generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů o výkonu 4 kW, které jsou umístěné na střeše orientované na jih. Spotřebu elektrické energie přitom snižuje na minimum LED osvětlení i vysoká hladina přirozeného denního světla, kdy poptávka po umělém osvětlení není vysoká.

Obyvatelé, kochejte se

Jedním z největších benefitů každého domu je i výhled do okolí a jeho optické spojení s exteriérem. Ani v tomto případě tomu není jinak. Ze všech místností na horním podlaží je ničím nerušený výhled do dalekého okolí. Okna rámují výhled nejen na historickou část města, ale zároveň nabízí široké spektrum pohledů na zvlněný terén Chilternských kopců s bukovými lesy na jižní straně.

Denní světlo se v interiéru láme a pohrává si se slunečními paprsky, takže vnitřní atmosféra se v závislosti na denní době i ročním období neustále proměňuje.

Jak na nízké náklady provozu domu

Teplo je rozváděno nízkoteplotním podlahovým vytápěním, které je ohříváno tepelným čerpadlem o výkonu 10 kW a slouží zároveň i pro ohřev vody. Vzduchotěsné těžké konstrukce s vysokou tepelnou setrvačností, trojitá okna a kvalitní tepelně izolační materiály minimalizují tepelné ztráty a přirozeně snižují provozní náklady.

Ventilační systém zajišťuje výměnu vzduchu přes vysoce účinný výměník s rekuperací tepla. Čerstvý vzduch zvenku se nasává na zahradě a před vstupem do domu se v zimě předehřívá a v létě ochlazuje v trubkách o celkové délce 40 metrů, které jsou umístěny pod zemí v dvoumetrové hloubce.

Dvojnásobná výška stropů v centrální části domu spolu s otevíratelnými vertikálními okny na horním podlaží navíc umožňují přirozené provětrávání prostor v letních měsících.

Dešťová voda se používá pro splachování toalet, praní a zalévání zahrady. Spotřeba vody je snižována využíváním energeticky nejúspornějších spotřebičů, které jsou na trhu dostupné, a výběrem sanitární keramiky s úsporným splachovacím mechanismem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist