Dům, co se jako kaštan vyloupl ze slupky

Malý pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberka se stal domovem pro moderní dům inspirovaný klasickou valašskou architekturou. Podívejte se, jak spojení tradice a moderního bydlení úžasně funguje!

valarch_dum_kastan_boysplaynice_14-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: BoysPlayNice

Prvotinu architektonického ateliéru Valarch Tomáše Jalůvky a Lenky Jalůvkové definoval pozemek, jehož orientace a malá plocha společně s mohutným kaštanem jasně určily celkovou atmosféru domu, kde surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem odkazuje na statný strom na pozemku. Vlastně jde o parafrázi k vyloupnutí kaštanu ze své ostnaté zelené slupky.

Efektně využité zastřešení

Samotný dům se skládá ze dvou objemů – obytného a technického propojeného střechou, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta.

Zastřešený vstupní předprostor má několik funkcí: Primárně tvoří chráněný vstup do domu i do jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa na kafe.

Krovy a mezipatra

Nad zádveřím a kuchyní je půlpatro pro hosty, které je propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Společenský prostor je otevřen do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklen, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu.

Malá chodba propojuje tento prostor s ložnicí a šatnou. Dále se z tohoto prostoru dostaneme do koupelny a na toaletu. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje, který má opět spací půlpatro, které dává celému pokoji velkorysý prostor na malé ploše.

Lokálně a přírodně

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem, která je založena na železobetonových pasech a dutina pod podlahou tvoří přístupný instalační prostor tzv. „crawl space“. Veškeré materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních zdrojů s důrazem na využití přírodních materiálů.

Celý dům je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu postavenou z místních zdrojů, přírodních materiálů a v maximální možné míře soběstačný. Prostě valašská architektura 21. století.

16.11.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist