Dům s rámem: Z každého pokoje vstoupíte rovnou do zahrady

Velkorysý rodinný dům jen šest minut od centra Zlína s krásným výhledem na přilehlé údolí a protější svahy charakterizuje orámování lodžie, na níž ústí veškeré obytné prostory, dostal jméno Frame House.

016_jkh_3752-hdr-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Foto: Jakub Holas.

Klient se zamiloval do výhledu z nevelké mírně svažité parcely. Po zkušeném týmu architektů z Fandament Architects chtěl jen jediné – co nejlépe využít prostor parcely pro stavbu rodinného domu, tak aby mohli maximálně obdivovat nádherný výhled a zároveň užívat co největší část pozemku.

Nejlepším řešením se ukázalo, umístit dům na zadní část pozemku. Dominantou domu se stalo orámování velké lodžie, která se táhne po celé délce domu. Na ní je východ z všech obytných místností a v teplých dnech tak rozšiřuje jejich užitnou plochu.

Otevřená, a přesto krytá zahrada

Privátní část pozemku nevymezuje dům, ale výškový rozdíl terénu mezi ulicí a zahradou. Vysazené keře po obvodu vyvýšené části zahrady směrem do ulice poskytují soukromí. Hlavní vstup a vjezd do garáže v suterénu domu leží na úrovni ulice. Předprostor domu, který je zařezán do terénu, je jedním z výrazných prvků návrhu. Jeho nálevkovitý tvar uživatele vítá a vtahuje dovnitř.

Promyšlená dispozice

Ze zádveří je přístupná prostorná šatna a garáž. V suterénu se rovněž nachází technická místnost a sklad.

Schodiště do obytné části prosvětluje velké okno do zahrady. Dlouhá stěna naproti schodišti může sloužit jako domácí galerie, kterou lze posuvnými dveřmi oddělit od části domu se dvěma dětskými pokoji, prostornou koupelnou a šatnou.

Ze schodiště lze také vstoupit do pracovny, která slouží i jako pokoj pro hosty.

Utajené dveře

Hlavní obytný prostor domu zahrnuje obývací pokoj a kuchyni s jídelnou. U vstupu do rozlehlého obývacího pokoje je situována dominanta místnosti – krbová stěna obložená štípanou horizontálně kladenou břidlicí.

Prostor kuchyně je od obývací části oddělen solitérní knihovnou. Kuchyňská linka je řešena jako dvouřadá, s velkou pracovní plochou na ostrůvku, jenž poskytuje ze strany jídelny i místa k sezení.

Na bílou plochu kuchyňských skříněk navazuje bílé obložení zadní stěny obytného prostoru, ve kterém jsou skryty dveře do spíže a dále do ložnicové části. Při vstupu se nachází koupelna, jejíž objem definuje průchod dále do ložnice. Z ložnice je přístupná také velká šatna.

Jednoduchost a čistota

Jednoduše pojatý dům splňuje všechny požadavky investora a i při relativně velké zastavené ploše, využívá pozemek ve o velikosti 1200 m2 maximálně efektivně. Každý ze svého pokoje nejenže užívá dokonalého výhledu, ale může vstoupit přímo na terasu a do zahrady. Proto mohou žít v těsném spojení s přírodou ve velkém městě.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist