Dům pro váš vůz aneb Jakou garáž vybrat?

Dnes je již pro většinu obyvatel a rodin auto nedílnou součástí jejich životního stylu. Pokud tedy sami bydlíme, považujeme za naprosto nutné mít v blízkosti domu či bytu vyřešené parkování. Jestliže je to jen trochu možné, snažíme se parkovat vozidlo v garáži, aby bylo chráněno před nepříznivými vlivy počasí a také i před případnými zloději a nenechavci.

136710-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

U rodinného domu je garáž obvykle jeho součástí anebo bývá druhým stavebním objektem na majitelově pozemku. Z hlediska pohodlí přístupu byla, je a bude vždy žádanější garáž řešená jako součást domu. Z hlediska nebezpečí úniku škodlivin, těkavých látek a z hlediska požární bezpečnosti nejsou garáže samozřejmě propojovány s obytnými místnostmi v domě. Garáže však mohou dispozičně navazovat na společné prostory anebo mohou být řešeny naprosto samostatně.

Garáž u rodinného domu je často považována za jakousi dílnu, i když toto místo pro dílnu není zrovna nejvhodnější. V současnosti je však možné pořídit si garáž mobilní, a to hned v několikerém provedení. A ta pak nemusí vlastně ani jako garáž sloužit, lze ji využít jako přístřešek venkovního zahradního posezení anebo třeba jako mobilní kryt zahradního bazénu.

Mobilní garáže jsou především levnější, než ty zděné, není k nim potřeba stavebního povolení a zkonstruované jsou za pouhý den. A v neposlední řadě je nesmírnou výhodou to, že díky jejich mobilnosti je lze i po letech umístit jinam. Navíc, je docela možné, že právě ve vaší rodině se používají auta dvě a garáž je pouze jedna, tedy i pro tento případ bude nejvhodnější použití mobilní garáže.

Velká inspirativní galerie garáží

Před nákupem mobilní garáže je dobré přesně vědět, k čemu ji hodláme využít, tedy jak bude vlastně sloužit, jak jsme na tom s prostorovými možnostmi a kolik asi bude činit naše investice do tohoto objektu.

Některá ukázková centra vám na jednom místě předvedou až 20 typů různých garáží anebo přístřešků pro auta. Cenově nejnákladnější jsou dřevěné přístřešky a vzhledem k použitému materiálu je to pochopitelné, levně nevyjde ani betonová garáž. Mezi ty finančně méně náročné přístřešky pro vozy patří garáže ocelové anebo plechové. Designově odlehčeného v zhledu vaší garáže docílíte pořízením takzvaného carportu například ze zinkové konstrukce. Velkou výhodou je u nich nastavitelná výška podpěry. Velmi odlehčeně vypadá zvláště ten typ carportu, který má střechu ze skla. Může pohodlně sloužit i jako garážová plocha s dvojitým stáním.

Příznivcům uzamykatelných prostor lze pro jejich vozidlo nabídnout takzvaný carhouse. K dostání je mnoha různých tvarových i rozměrových variantách. Je flexibilní v umístění. Stát může u zdi i volně. Přístřešek nevyžaduje stavební povolení a je nabízen v mnoha barevných provedeních, kde profily jsou buďto bílé béžové, stříbrné, bronzové, antracitové a jiné. Výplně jsou poloprůhledné a celá konstrukce je opatřena bezpečným uzamykáním.

S problematikou garáží souvisí i náš další článek s názvem: Garážová vrata – kupte ta správná!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: weinterrupt.com, cozypad.com, german.alibaba.com, freeexotic.tv, 3seasons.com.ua, designerdoors.com

21.11.2012 4:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist