Při rekonstrukci využili původní repasovaný nábytek. Dům vypadá jak zamlada

V Humpolci na Panském vrchu byl rekonstruován dům bungalovového typu z roku 1964. Vilovou čtvrť tvoří převážně domy z druhé poloviny 20. století. Pojďme se ale teď podívat na rekonstruovaný dům.

schwestern_domek-v-humpolci-10-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv Studio Schwestern

Se svažitým pozemkem se stavitelé vypořádali tak, že z pohledu ulice vypadá dům jako přízemní, ale do zahrady je přístupný i obytného suterénu. Dům, původně obývaný jen manželským párem, byl zrekonstruován nikoli na trvalé bydlení, ale spíše jako víkendový domek a tomu odpovídá i vnitřní vybavení.

Rekonstrukce se ujaly sestry – architekty Iveta Čermáková a Monika Cihlářová ze Studia Schwestern. „Venkovní vzhled domu jsme chtěli v maximální míře zachovat. Byla repasována špaletová okna i dřevěné okenní rolety, které jsou výrazným motivem celé stavby. Veškeré úpravy byly provádění citlivě tak, aby nebyl narušen původní ráz domu,“ vysvětlují.

S moderním komfortem

V interiéru došlo k drobným dispozičním změnám především z pohledu dnešního komfortu. Původně samostatná místnost kuchyně se propojila s obývacím pokojem a vznikl tak velký obytný prostor, kde v průběhu celého dne probíhá hra světel a stínů přicházející z oken na východní i západní stěně.

Obývacímu pokoji dominují na čelní stěně obrazy od Lenky Burdové, pod kterými je umístěna jednoduchá police na květiny a knihy. Do budoucna se právě v tomto místě počítá s možným vstupem do půdního prostoru.

U okna do zahrady stojí původní stůl se židlemi, uprostřed místnosti je sezení s původními křesly. Prostor obývacího pokoje a kuchyně propojuje barový stůl s roksorovými židlemi.

Kuchyňská linka je řešena velmi minimalisticky a účelně, spodní skříňky v barvě champagne, horní z probarvované červené MDF desky s naddimenzovanými kruhy pro otvírání.

S nutným minimem

„Obytná plocha není příliš velká, proto jsme se snažily minimalizovat množství použitých materiálů,“ popisují architektky.

Prostor propojuje původní zbroušená korková podlaha. Podlahu v koupelně, WC a předsíni tvoří litá epoxidová stěrka s drobnými chipsy v modrých odstínech. Nový nábytek byl vyroben z bukové překližky v kombinaci s červenou probarvovanou MDF deskou, doplněný subtilní roksorovou konstrukcí či masivním modřínovým dřevem.

V ložnicích jsou to postele a pracovní stolek s výhledem do zahrady, v druhém pokoji nízká úložná skříňka sloužící k posezení.

Původní vestavěné skříně v hale byly opraveny a jako úložný prostor společně s komorou uprostřed dispozice postačují. Snahou bylo v maximální míře zachovat původní atmosféru a doplňovat jí jen drobnými intervencemi zajišťující současné potřeby.

Okna ve dveřích a nová koupelna

Ve dveřích do koupelny a na záchod jsou vyříznuta kruhová okna, která tak do poměrně tmavé chodby přináší světlo.

Koupelna je dispozičně upravena tak, že vana se nyní nachází pod oknem, umyvadlo vložené do zavěšené skříňky je hned vedle dveří. Stěny jsou obloženy světle šedým keramickým obkladem.

Příjemným prostorem v deštivém počasí se stala hala s původními křesly. Skrz otevřené dveře na terasu nabízí uklidňující výhled do zahrady.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist