Dům na vodě Thesayboat

Vysoce komfortní bydlení pro dvě osoby anebo pro víkendový pobyt například čtyřčlenné rodiny poskytuje minimalistická stavba domu na vodě. Ačkoli se vlastně jedná o hausbót, je to plnohodnotné bydlení poskytující všechny funkce, které jsou očekávány od kteréhokoli běžného domu.

Tento hausbót vyšel z dílny českých architektů a sjíždějí se k nám na něj podívat lidé ze všech možných míst Evropy. Nejcharakterističtější na této stavbě bez pevných základů zabudovaných v zemi je velkorysý přístup k prostoru. V každé místnosti tak nacházíme volný přístup bez jakýchkoli omezení. Nalezneme zde prostorově velkorysou koupelnu, komoru i šatnu. Největší obývací místnosti jsou propojeny velkým designovým schodištěm, na jehož konci přicházíme k bariéře z čirého skla. Takže ani zde se tedy nedá doslova hovořit o nějakém vizuálním prostorovém omezení. Účelem bylo evokovat tímto prostorem malý loft.

Z obytných místností je volný prostor na terasy, nebo spíš paluby, chcete-li. Ta větší z nich může někomu svým prostorem připomínat spíše taneční parket.

Exteriér s interiérem si nekladou žádné překážky a vzájemně spolu designově souzní. Modřínové palubky vytvářející vnější plášť jsou na palubách doplněny nerezovým zábradlím. Dřevěný slunolam kryje celou stavbu. Dřevo je i v interiéru dominujícím prvkem. Podlahy, stropy a hlavní stěna jsou z bukového dřeva. To je kombinováno s kovovými prvky v podobě sloupů a schodiště. Kuchyňská linka je z nerezu, což podporuje významnou měrou čistý dojem z prostoru a samozřejmě je také zárukou, že odolá vlhkosti a vnitřním změnám klimatu. V interiéru je využito i sklo na skleněné posuvné dveře, které podporují svým dojmem již zmíněnou čistotu celkového vzhledu.

I drobné prvky v interiéru hausbótu mají své nezastupitelné místo. Jsou reprezentovány například stylovými páčkovými spínači. Dominantní v interiéru jsou naopak krbová kamna s možností zateplit jak skutečně, tak vizuálně prostor obývacího pokoje. Ložnice obyvatelům hausbótu nabídne neobvyklý panoramatický rozhled. Zde není žádné centrální osvětlení. Celým obvodem místnosti prochází zafrézovaný pásek s diodami, které doplňují pouze lampičky umístěné na nočních stolcích. Další světla jsou příjemným funkčním doplňkem na palubě hausbótu.

Jako pracovní stůl s výhledem na řeku slouží v jednom z rohů ložnice nainstalovaná trojúhelníková deska. Díky dálkově ovládaným roletám si mohou zajistit obyvatelé hausbótu potřebnou intimitu v ložnici i dalších obytných prostorách.

Nábytek, kterým je zařízen interiér hausbótu, je vyroben na míru. Na horní palubě si lze užívat koupel v masážní vaně, která je zapuštěná do dřevěného obložení. Vana zároveň slouží i jako vodotěsný ukládací prostor. Vířivka je umístěna mimo podélnou osu lodi, což by mohlo komplikovat rovnoměrné vyvážení hausbótu. Stejný problém pro konstrukčně technické řešení znamenala střešní nástavba hausbótu. U všech typů lodí, hausbóty nevyjímaje, je důležité rovnoměrné vyvážení. Horní patro, ve kterém je umístěna ložnice, lze pomocí jeřábu z hausbótu sundat. Za tímto opatřením stála potřeba případného převezení hausbótu po řece v místech, kde je nutné projet pod mosty.

Hausbót je trvale celoročně obývatelný, což je zajištěno díky perfektní tepelné izolaci v kombinaci s vhodnou formou vytápění.

Aby byl hausbót přepravitelný kamkoli za svými majiteli, a to případně po celé Evropě, nesměla jeho šířka překročit 4,2m. To byl zásadní limitující prvek při jeho navrhování. Díky skvělému technickému vybavení a okouzlujícímu provedení si tento plnohodnotný obytný dům na vodě získal již mnoho příznivců. Možná se mezi nimi už brzy objeví i jeho nový majitel.

thesayboat-6.jpg

Zdroj: archiv redakce

Nechte se okouzlit dalšími typy neobvyklých staveb, o kterých si můžete více přečíst v naší rubrice s názvem Výjimečné bydlení.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: design-milk.com

17.5.2013 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist