Dům, který splývá s krajinou, je plný barev

Dovedete si představit, že bydlíte v domě, který je zapuštěný do svahu a místo tašek má na střeše travnatou plochu? Jeden takový objekt vznikl před pár lety v jedné malebné jihomoravské vesničce.

2kpzewdwr1553991592-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Gabriel Dvořák

Hlavním impulzem byl golf

Kořenec je obec ležící v Drahanské vrchovině, což napovídá, že okolní terén je mírně zvlněný, obklopený bohatou zelení. Z dřevin zde převládá především smrk. Zajímavou stavbou v obci je větrný mlýn, pod nímž byl vybudován sportovní areál. A právě s ním úzce souvisí realizace domu zapuštěného do krajiny.

Brněnský architekt Radko Květ, který spolu se svými spolupracovníky Verenou Dickmann, Jiřím Markevičem a Radkem Sládečkem je autorem tohoto projektu, k tomu uvádí: „Byli jsme vyzváni přítelem – vášnivým hráčem golfu k návrhu rodinného sídla – momentálně rekreačního v těsné blízkosti golfového areálu v Kořenci.“

Dům je zapuštěný do svahu

Koncept domu vychází z terénního reliéfu okolní krajiny. „Nechtěli jsme, aby hmota domu příliš narušovala okolí. Celý dům je navržen na jedné úrovni, je zapuštěný do svahu a kryje ho vegetační střecha,“ prozrazuje architekt.

K oživení betonu přispěla oranžová

Fasáda domu je z bílého pohledového betonu. Střecha je zatravněná, takže dům téměř splývá s okolním svahem. Terasa je zhotovená z exotického dřeva. Místnosti, které se nacházejí pod terénem, skvěle prosvětluje atrium se zasouvací střechou.

Prosklená fasáda s krásným výhledem do krajiny je chráněna čtyřmi pětimetrovými posuvnými „paravany“ z důvodu drsnějších zimních podmínek. Tyto posuvné stěny z oranžového plexiskla se staly tou správnou tečkou, která celý objekt směrem do zahrady doslova prozářila.

Interiéru vládnou přírodní materiály a červená barva

Příjezd a vstup do domu je z veřejné komunikace přes dvůr s hospodářskými prostorami a dvojgaráží. Ze vstupní haly je přístup do technických prostor, jídelny a kuchyně. Dále jsou z chodby přístupné čtyři ložnice se sociálním zázemím.

V interiéru jsou dubové podlahy, stropy z pohledového betonu a kamenný obklad stěn. Kuchyňská linka je bílé barvě lemované černými rámy. A ani tady nechybí výrazný barevný prvek. Tentokrát architekti vsadili na jasně červenou barvu, kterou najdete dokonce i v koupelně.

3.10.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist