Dům- garsoniéra na muří noze

Řešit nedostatek metrů čtverečních k bydlení, je možné různými způsoby a do problému se vkládají pochopitelně i samy architekti.Housboaty, mobilní domy, to vše jsou poměrně známé alternativy. Ale co např. dům na muří noze?

118660-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Vypořádat se s nedostatkem  prostoru, respektive s neúměrně vysokou cenou bytů, je výzva pro velké množství architektů a celé první generace architektů legendární školy BAUHAUS se snažila vytvořit levné, sociální a přitom kvalitní a pohodlné bydlení. Dnes je ale dostupnost bydlení v prvé řadě otázkou čtverečních metrů a umístění případné nemovitosti určené právě k uspokojování této základní sociální potřeby.

A jde to i jinak, zkuste číst ZDE.

Muří noha jako bydlení na vysoké noze

Polské studio Front Architects patří k předním architektonickým ateliérům, ve kterých vzniká nová polská architektura nikterak pokulhávající za okolním světem. Konec konců, architektonická scéna je v podstatě scénou celosvětovou a globální. A tak pokud někdo prosadí nějaký zajímavý návrh např. v Japonsku, tak o tom mohou jeho kolegové v Poznani vědět přibližně s několikahodinovým zpožděním.

A dům, respektive garsoniéra na muří noze není výjimkou. Jeho konstrukce je konstrukcí obřích reklamních poutačů, které známe z okolí dálnic a které mají poměrně velkou a dostatečnou nosnost. A pokud se pak takový dům spočívající na podobné „muří“ a nebo spíše „bilboardové“ noze, postaví doprostřed města, pole a nebo vesnice, pak by de facto neměl nikdo nic namítat a uživatel takového bydlení by pak platil jen těch několik čtverečních centimetrů, které „chodidlo“ nohy jeho domu na chodníku zabírá. Ale není to tak idylické. Uživatel se bude muset postarat o napojení na vodu, odpad a elektrickou sít. Ale i tak, i kdyby byly účty za energie jakékoliv, tak „parcela“, na které dům stojí, nemůže být nikdy příliš drahá a nemusí být ani stavební.

Red.
Foto: Front Architects

17.6.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist