Dům chtěli koupit, nakonec stavěli podle svých představ a jsou nadšeni

Mladá rodina toužila po moderním domě, který bude stylově čistý, cihlový bez zateplení s plochou střechou. Našli pozemek na okraji Tábora s úžasnou vyhlídkou na město a k němu přikoupili ještě sousední. S výsledkem jsou nadmíru spokojeni.

heluz_dum-u-tabora_foto-tomas-dittrich-01-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Foto: Tomáš Dittrich

Jsou mladí, jsou čtyři – dvě děti a dva dospělí. O bydlení mají jasnou představu. S projektantem ing. Lukášem Návarou o svém budoucím domě často mluvili a nosili mu úlovky ve formě fotografií ze svých toulek po okolí i internetu.

Zděný bez zateplení

Jasno měli investoři také o způsobu výstavby. „Architekt, projektant, ani známí, kteří se ve stavebnictví pohybují, neviděli na dřevostavbě žádné výhody, tak jsme se rozhodli pro cihlový dům. Ani v letních vedrech se dům nepřehříval, bylo tu příjemně, a to nemáme klimatizaci ani rekuperaci,“ hodnotí po prvním létě investor.

„Požadavkem byl nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností,“ zdůvodňuje projektant ing. Lukáš Návara volbu systému Heluz Family 50 se součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K). Tyto hodnoty dosahují cihly Heluz Family v šířce 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba probíhá rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. K tomu přispěla i orientace prosklené fasády s posuvnými HS portály a s izolačními trojskly na sever.

Výhled z Krásné vyhlídky

„Máme nádherný výhled na město Tábor, každý, kdo k nám přijde, tak ho obdivuje. Máme tím směrem natočený dům a výhledy by už se neměly měnit, jsme na kraji zástavby a dál už by se nemělo pokračovat,“ chválí si lokalitu investor. Původně stavět nechtěl, měl v úmyslu koupit již hotový dům, nakonec byl rád, že si mohli dopřát dům podle svých představ.

Větší prosklené plochy jsou i v patře včetně teras se skleněným zábradlím, které rovněž nebrání ve výhledu na historickou část Tábora. „Terasa u ložnice je samostatná a s manželkou máme vizi, že si tam dáme stolek a křesílka a až budou děti větší, tak si tam v klidu sedneme,“ těší se investor.

Zahrada jako pro palác

Lehce svažitý pozemek o rozloze téměř dva a půl tisíce metrů čtverečních vznikl spojením dvou sousedních parcel.

„Pozemky se prodávaly dva, přes ten větší jde elektrické vedení a dům bych musel namáčknout na kraj, tak jsme raději koupili i menší sousední pozemek a spojili je. Teď máme dostatek místa na terasu i bazén,“ vysvětluje investor.

Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochými střechami, jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda s částečným obložením lomovým kamenem.

Dispozičně je dům koncipován jako 5+kk se společenskou částí v přízemí, kterou tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, a se soukromým zázemím v patře (ložnice, pracovna, dva dětské pokoje a posilovna).

Dovětek

O spokojenosti investora s domem a návrhy architekta svědčí fakt, že poté, kdy dostavěl svůj dům, pustil se s týmž architektem do developerského projektu s třemi bytovými domy.

O projektu

  • Název: Rodinný dům v Táboře
  • Architekt: Ing. arch. Tomáš Russe
  • Projektant: Ing. Lukáš Návara
  • Konstrukce: Obvodové zdi – Cihelný systém HELUZ FAMILY 50, vnitřní nosné příčky HELUZ 25 a vnitřní nenosné příčky HELUZ 14 a HELUZ 11,5.
  • Realizační firma: Bautechnik s.r.o.
  • Zastavěná plocha: 250 m2
  • Užitná plocha: 349 m2

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist