Dublin City University – akademie jako pštrosí vejce

Jsou stavby běžné, klasické, tradiční a na druhé straně stavby výjimečné, netradiční a právě do té druhé skupiny se řadí Tony Ryan Academy v Dublinu. Do její architektonické podoby byla vložena koncepce trvale udržitelné výstavby. Pokud se dá některá ze současných staveb nazvat stavbou 21. století, je to právě Dublin City University. Tato budova je dokonalým ztvárněním inovace a pokroku snoubícího se s vysokou kvalitou použitých technologií.

Pro účely školení podnikatelů bylo v irském hlavním městě Dublinu zřízeno školící centrum ve tvaru pštrosího vejce. Celý projekt byl zrealizován v roce 2009. Architektonická kancelář de Blacam& Meagher pro zdokonalování zručnosti a prosazování obchodních technik manažerů vytvořila dva přednáškové sály ve velmi nezvyklém tvaru.

Celý areál univerzity tvoří nad krajinou vyvýšená prosklená hala, na které jsou napojeny přednáškové sály mající podobu vysokých modrošedých titanzinkových nádrží ve tvaru pštrosích vajec. Budova je koncipována tak, aby nabídla především přirozené osvětlení a větrání a zároveň byla praktickou ukázkou šetrnosti k životnímu prostředí. Prosklená hala je místem setkávání v restauraci, která se otevírá i směrem na venkovní terasu. Najdete zde dále knihovnu, kanceláře, místa určená pro konání seminářů a také místa vhodná pro četbu a odpočinek.

Dva přednáškové sály o výšce 18 metrů oba s kapacitou 100 osob jsou přímo zasazeny do vodního bazénu. Ten velmi neotřelým způsobem odráží sluneční světlo a kolem celé budovy vytváří atmosféru jedinečnosti.

Jednou ze zvláštností projektu je výběr materiálu pro opláštění budov. Řešitel projektu vznesl vskutku zvláštní požadavek na výběr plechů pro opláštění. Ty měly být dodávány s různými daty výroby, čímž bylo docíleno viditelných rozdílů v odstínech jednotlivých plechových šablon. Pro zajištění větší kompaktnosti tvaru i struktury interiéru s exteriérem byly tyto velkoformátové plechové šablony použity i z vnitřní strany budov. Materiálová volba padla v případě opláštění interiérů na Rheinzink modrošedý předzvětralý. A právě opláštění budovy je tím prvkem, který se postaral o mimořádnou působivost celé budovy.

Pokud se vám líbí netradiční stavby, nahlédněte do našich dalších článků zařazených pod záložkou Inspirace – Výjimečné bydlení. Najdete v nich hobití nebo slaměné domy, bydlení na kolech i v lese a mnoho dalších netradičních budov.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: topboxdesign.com, laydex.com, asb.sk, photos.kieranlane.com, topboxdesign.com

8.3.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist