Tyto druhy nádobí vám myčka zaručeně zničí

Myslíte, že do myčky lze dávat všechno nádobí bez ohledu na materiál? Pak se s některými kousky můžete rozloučit. Například broušené sklo se v ní zničí po jednom cyklu, jiné nádobí bude potřebovat několik „lázní“, než je budete muset vyměnit.

mycka-1-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Ano, myčka je dobrý pomocník, ale bez ručního mytí ve dřezu se neobejdete. Mnoho předmětů, které používáte denně jako například nože, plastové předměty nebo dřevěná prkénka, se mytím v myčce zničí. Přečtěte si, co se s nimi děje.

Nože se otupí, rukověti rozklíží

Vlivem mnoha okolností se u nožů, které myjete v myčce nádobí, postupně otupí jejich ostří – a to dokonce natolik, že některé už se nedají ani nabrousit. Pokud má nůž navíc dřevěnou nebo lepenou rukojeť, trpí ještě víc, protože lepené části se od sebe časem oddělí a dřevěné se rychle opotřebují.

Pokud je dřevěná rukojeť s kovovou částí spojená nýtkem, vrutem nebo šroubkem, ten pak poměrně rychle zrezaví. To vše má za následek sníženou bezpečnost. S tupým nožem je mnohem jednodušší se pořezat a nůž se střenkou, která pevně nedrží v rukojeti, už se opravdu bezpečně používat nedá.

Dřevo popraská

Dřevěná prkénka, vařečky, měchačky, příbory s dřevěnou rukojetí a další kuchyňské potřeby s dřevěnými částmi se po několika mytích v myčce nádobí stanou nevzhledné a dříve nebo později i nepoužitelné. Prkénka se zkroutí a popraskají, z dřevěných rukojetí příborů oprýská lak nebo barva.

Dřevo navíc absorbuje pachy i chemické prostředky z myčky a ty se pak třeba z dřevěných vařeček nebo měchaček vyvaří do připravovaného jídla.

Sklo zešedne

Pokud na obalu skleniček najdete upozornění, že se mají mýt ručně a ne v myčce, pak to dodržujte! Na některých druzích skla se totiž v myčce vytváří bělavý povrch, který z ní už nikdy nezmizí a sklenička navždy bude vypadat jako špinavá. Mezi ně patří například drahé broušené nádobí.

Různé proužky a šmouhy na skle z myčky vznikají při použití nekvalitních přípravků nebo při příliš vysoké teplotě vody. Pokud chcete nápojové sklo dávat do myčky za každou cenu, pak musíte investovat do přípravků na jeho ochranu a leštění.

Velmi dobře se ale v myčce umyje skleněné varné a pečicí nádobí i zapékací mísy.

Teflon se oloupe

Pánve, pekáče, hrnce a kastroly s povrchem z teflonu jsou velmi oblíbené, ale mytí v myčce jim nesvědčí. Než je do myčky dáte, podívejte se raději na doporučení od výrobce, zda tento způsob mytí snáší.

Kvalita teflonového povrchu je totiž různá a může se vlivem prostředí uvnitř myčky začít postupně odlupovat. Nejprve miniaturní a později už malé částečky teflonu se pak samozřejmě dostanou do jídla a nakonec nádobí přestanete úplně používat, protože se na něm vše bude připalovat.

Keramika popraská

Keramické předměty a nádobí jsou krásné, ale pokud na nich není kvalitní glazura, případně se jedná o starou glazovanou keramiku, velmi snadno v myčce popraská a škoda je pak nenapravitelná. V mnoha případech se jedná o věci, které mají poměrně velkou pořizovací nebo i historickou hodnotu, a tak je skutečně lepší je umývat ručně.

Některé plasty se zkroutí

V kuchyni se používá mnoho plastových výrobků, ale pokud nechcete použít proslavenou větu z filmu Pelíšky o tom, kde asi soudruzi z NDR při výrobě plastových lžiček udělali chybu, vždy se podívejte, jestli se jedná o plast, který mytí v myčce snáší. Informaci najdete buď na obalu, nebo přímo na výrobku.

Kovy zčernají a vymyjí se

Do myčky by se nemělo dávat ani kovem nebo zlatem zdobené jídelní nádobí nebo různé starodávné kávové a čajové servisy. Velmi rychle totiž zmizí jejich luxusní lesk a barevné zdobení. Stejné je to i s mnoha starožitnostmi, olovnatým nebo zlaceným sklem. Chemické přípravky v myčce skutečně spolehlivě zničí nejen hliníkové nebo měděné, ale i pozinkované nebo stříbrné nádobí a ostatní předměty z těchto kovů.

Pokud se chceme vrátit k modernějším věcem, pak do myčky nedávejte ani hrnky, talíře nebo skleničky, na kterých je nalepený a pak vypálený obrázek. Poměrně brzy totiž budete mít krásně umyté nádobí, ale s obrázkem, na který se nebudete chtít dívat.

4.2.2021 10:31 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist