Druhy kuchyňských podlah

Namáhané povrchy a zvláště ty kuchyňské musí vydržet mnohé, například stolování, rozlité tekutiny a další znečištění. Při jejich výběru je tedy třeba klást důraz zvlášť na to, aby vydržely zátěž, která na ně bude v průběhu let při používání kladena. I snadné čištění a udržování jejich vzhledu zde jistě sehraje důležitou roli, stejně jako jejich pořizovací hodnota a vzhled.

K praktickým možnostem výběru kuchyňských podlah patří materiály jako PVC, linoleum, korek, guma či dřevo. Odolnost, omyvatelnost a neklouzavost, to jsou požadavky, které by měly splňovat kuchyňské podlahy z jakéhokoli materiálu. Ať už si vyberete podlahu jakoukoli, myslete na to, že s ní budete žít dlouhou dobu. Zjistíte například, že leštěné dřevo, či neutrálně vyhlížející krytina se přizpůsobí jakémukoli dekoračnímu stylu, který ve své kuchyni zvolíte. Je také menší pravděpodobnost, že vyjde z módy.

Korekguma jsou také velmi vhodné jako kuchyňské podlahové krytiny. Jestliže se rozhodnete pro gumu, vybírejte strukturovaný vzor a vyhněte se neleštěné matné gumě, jsou na ní vidět mastnoty, které absorbuje a další stopy po používání.

Dřevěná kuchyňská podlaha dobře vypadá a je vhodná pro otevřené prostory kuchyně a jídelny. Při její pokládce je nutné dbát na to, aby byly spáry mezi jednotlivými díly co nejužší. Pokud tomu tak nebude, zachytí se mezi nimi spousta zbytků z jídla. Ženy musí myslet na to, že se po ní nebudou moci procházet v jehlových podpatcích. Jakmile se na dřevěné podlaze objeví jakékoli skvrny, čistěte je ihned. Dřevo jako podlahový materiál je finančně poměrně náročné.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie


Jako méně finančně náročnou alternativu lze zvolit podlahu laminátovou. Může to být i podlaha plovoucí, kterou je možné pokládat na podlahu stávající. Laminátové plovoucí podlahy se vyrábějí ze dřeva potaženého plastickou hmotou anebo z korkové dýhy na překližkovém podkladu. Kámen jako materiál pro kuchyňskou podlahu je sice velmi odolný, ale také velmi drahý a těžký. Při jeho pokládce se musí důsledně dbát na to, aby podkladní vrstva podlahy unesla jeho zatížení.

Palubková podlaha, i když je mořená a lakovaná, nikdy nebude tak odolná, jako podlaha dřevěná. Dokáže však udržet v kuchyni teplo a je dosažitelná za přijatelnou cenu. Jako kuchyňskou podlahu můžete zvolit například i dlaždice. Pokud tak učiníte, klaďte je raději po úhlopříčce, aby nepůsobily příliš hranatě. Je to také dobrý nápad, jak od sebe vizuálně oddálit stěny. Prostor pak vypadá větší.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Betonová podlaha je velmi odolná vůči teplu i poškrábání, v původním stavu však působí dosti drsně. Proto se před použitím vmíchávají do cementu barevné oxidy. Ty dodají betonu hezčí vzhled. Poté je zapotřebí ošetřit povrch. Můžete to provést za pomocí několik nátěrů akrylátu a epoxidové pryskyřice. Ty potom nepropustí nečistoty. Nanesením voskové pasty a jejím vyleštěním lze dosáhnout ještě jemnějšího vzhledu podlahy.

Vaše volba může padnout i na vinyl. Ten se dodává ve formě pásů anebo dlaždic. Snadno se udržuje, je velmi odolný, nepropouští olej. Funguje nejlépe, pokud je perfektně rovně položený. Pokládka je však možná i na stávající podlahovou krytinu. Bohužel však na něm snadno zůstávají stopy po namáhání, poškození, šmouhy a škrábance. Jeho cena je odpovídající této skutečnosti. Výběr je opravdu velký.

Navazujícím článkem o kuchyňských podlahách je: „Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?“ I článek: „Po čem chodit v kuchyni“ vám může poskytnout cenné rady a inspiraci při pořizování podlahy pro vaši kuchyň.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  feelthehome.com, homeincast.com, karndeanblog.com, edesiakbs.com, adtrader.co.uk, njkitchenman.com, designerplusbuilder.com, completekitchensbridgend.com, plagdoncontracts.co.uk, furniture.trendzona.com, concretestyle.com, brooklynknitchick.blogspot.com, thissortaoldlife.com, kitchen-tiles-ideas.com, kitchencabinetsmodern.com, kitchencabinetsmodern.com, minimalisti.com, trendecoration.com, swiftsorchids.com, skyflare.com

4.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist