Dřez do kuchyně? Jak vybírat? Jsou mezi nimi rozdíly?

Konečně jste si vydobyli novou kuchyň a mužský protějšek vám oznámil, že finančním příspěvkem jeho iniciativa končí? Že kuchyň už si musíte vybavit sama? Nic neobvyklého, spotřebiče vám jistě problém nedají, jejich vybírání je spíš potěšením, ale co takový dřez? Jak vybrat „kuchyňský dřez“? Vyplatí se do něj investovat nemalou sumu peněz nebo je to právě u dřezu „jedno“?

124863-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Přestože hlavní funkci dřezu pomalu přebírají myčky, zůstává stále jakýmsi srdcem kuchyně, u kterého strávíme až 60% času v kuchyni. Kromě umývání nádobí totiž mají i spoustu dalších úkolů. Jaké? A proč bychom jim měli věnovat pozornost?

Moderní dřezy – velká inspirativní fotogalerie

Nejen k umývání nádobí

Ve dřezu myjeme ovoce a zeleninu, oplachujeme nádobí, slíváme vodu z uvařených těstovin, vylíváme zbytek vody z varné konvice a předně: neustále si v něm oplachujeme ruce. Už jen z těchto důvodů bychom na něm rozhodně neměli šetřit.

Jaký tvar se hodí právě vám?

Důležitým prvkem je jak tvar a velikost dřezu, tak i materiál, ze kterého je nezbytný pomocník vyroben. Pokud hlavní funkci, tedy mytí nádobí, nevratně uzmula myčka, můžeme odkládací plochy zvětšit na úkor plochy umývací.

Košík na odkládání nádobí, posuvné prkénko k odstavení velkých hrnců – to všechno oceníme mnohem více než velkou prázdnou „vanu“ na špinavé nádobí.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Z jakého materiálu vybírat?

Nejčastější materiál, se kterým se u dřezů setkáme, je nerez, nicméně výjimkami nejsou ani dřezy z granitu či umělého kamene. Již standardním materiálem je taky keramika, která zároveň nabízí širokou paletu barev i tvarů. Přírodní vzhled zaručí žula nebo křemen.h2Do jaké výšky dřez umístit?Tato nepatrná informace je nečekaně důležitá. Umývání nádobí v předklonu totiž není nic příjemného. Dřez by tedy měl být položen výš než zbytek kuchyňské linky. Stačí si to vyzkoušet: pokud z rovného postoje bez problémů spustíte ruce na dno dřezu, je výška v pořádku.

Kuchyňské dřezy – inspirativní fotogalerie

A třešnička na dortu: baterie

Nezapomínejte na výběr vhodné baterie. Právě ta totiž dotváří celkový dojem ze dřezu a měla by s ním proto jak barevně, tak stylově ladit. Ke keramickým dřezům se proto hodí nenápadná bílá nebo mosazná baterie, k nerezovým či přírodním pak baterie chromovaná.

Martina Tlachová
Foto: Franke, Art Stone, Schock, Word Press, Carapace LLC

18.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist