Dřevostavba zaujme černou fasádou a bílým interiérem

Architekti Michal Kunc a Alžběta Vrabcová z pražského studia ATELIER KUNC architects se při stavbě dřevostavby v Neveklově inspirovali především skandinávskou architekturou. To jim zároveň umožnilo, aby dům přirozeně splynul s okolní zahradou.

1zberfnei1521122674-1440x982-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Jan Vrabec

Dvě části s proskleným propojením

Dům v Neveklově pracuje se základním archetypálním tvaroslovím rodinného domu se sedlovou střechou. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy, ale rozdílnou výškou, které jsou od sebe mírně uskočené. Jsou spojené proskleným krčkem.

„Hlavním motivem našeho konceptu je propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami, dům je velmi vzdušný, na dvou místech otevřený do krovu a nabízí množství průhledů do velké zahrady,“ prozrazují architekti. A dodávají: „Vládne zde minimalismus a to se týká také barevnosti – dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý, což pramení z naší dlouholeté inspirace Skandinávií.“

Z černé fasády se časem stane stříbrná

Dům stojí v bývalém ovocném sadu, objekt je proto komponovaný tak, aby starou zahradu minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí. „Při navrhování jsme cíleně pracovali s krásou v nedokonalosti – počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva i luční kytky a vše splyne do jednoho organického celku,“ upřesňují architekti.

Jak je vidět na fotografiích, konstrukčně se jedná o dřevostavbu – skeletový systém s instalační předstěnou. Fasáda včetně šikmé střechy je obalena ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny. Na jejich úpravu byla použita stará japonská technika. „Abychom podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli jsme skrytý zaatikový žlab,“ dodávají architekti.

Barevné akcenty do interiéru přinášejí detaily či nábytek, atmosféru dotváří krb na dřevo a množství doplňků.

V interiéru jsou na obvodových konstrukcích použitá prkna, která jsou natřená na bílo, zatímco vnitřní příčky jsou ze sádrokartonu. Na podlaze je litá cementová stěrka. V koupelnách jsou stěrky také na stěnách, pouze v jedné z koupelen jsou černobílé obklady.

„Veškerý nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru interiéru: Jde kombinaci bílých lakovaných MDF a přírodního olejovaného dubu. Drobné, kontrastní detaily jsou černé. V koupelnách jsou zařizovací prvky v matně černém odstínu,“ uvádějí architekti.

Tento dům je dalším důkazem, že dřevo je stále oblíbeným materiálem stejně jako přírodní barevná paleta inspirovaná měkce bílou křídovou barvou, jemnými odstíny šedé a tmavošedé barvy kamene až po tóny dřeva v pískovém odstínu.

5.9.2018 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist