Dřevostavba stojící téměř nad vodopádem

Tentokrát vám opravdu představíme dům, na který jako by nebylo na pozemku dost místa, a proto ho architekti Jiří Ondráček, Jaroslav Svoboda a Lukáš Komín ze studia ARCHOO trochu nadzvedli a umístili na betonové nohy, které stojí téměř ve vodě.

7nctibwkw1522415214-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Jaroslav Svoboda

Fasáda je ze sibiřského modřínu

Jedná se o skromně minimalistickou dřevostavbu, která se nachází na stísněné parcele při hranici historického jádra města Telč, zapsaného na seznam UNESCO, pod hrází Ulického rybníka nad Telčským potokem.

Dům má tvar jednopodlažního kvádru, který má rozměry 19 x 7 x 4 metry a díky tomu, že stojí na betonových sloupech s mikropilotami, se zčásti nachází přímo nad malým vodopádem.

Konstrukci stavby tvoří systém z lepených nosníků profilu I a lepených profilů z vrstveného dřeva. Fasáda ze sibiřského modřínu je vzpomínkou na původní dřevěné mlýnské domky. Dřevostavba splňuje standardy pasivního domu, takže disponuje například také řízeným větráním s rekuperací. K útulné pohodě však přispívají krbová kamna.

Díky velkým proskleným plochám je dům plný slunce

K domu vedou obnovené historické kamenné schody, k severozápadnímu uličnímu průčelí přiléhá vstupní chodba s koupelnou a technickou místností.

Bohatě prosklené obvodové stěny obytných místností se naopak obracejí převážně k jižnímu slunci, přičemž jejich prolamování a ustoupení vytváří lodžie, odkud mohou majitelé sledovat vodu v potoce tekoucím pod nimi. Pootočený rastr stěn určuje rovněž nepravidelné tvary vnitřních prostor.

Nechybí ani zelená střecha

Zastavěnou plochu pozemku, resp. chybějící zahradu nahrazuje vegetační střecha, která je plně pokrytá netřesky, rozchodníky, kostřavou a voňavou levandulí. Ta zároveň slouží ke zlepšení mikroklimatu, zadržování dešťové vody a do budoucna ji majitelé plánují využít jako obytnou terasu.

14.9.2020 10:46 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist