Dřevostavba je vždycky dobrý nápad

Máte pozemek, architektonickou představu o svém domě (projekt „v hlavě“), ale ještě stále váháte, zda zvolit dřevostavbu nebo „klasickou“ zděnou stavbu. O zděných stavbách už toho bylo napsáno mnoho. Proto bychom se chtěli v tomto článku věnovat více dřevostavbám.

136867-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Jaké hlavní výhody Vám může dřevostavba oproti zděné stavbě nabídnout? Dřevo je tradiční přírodní materiál a tím jsou dřevostavby ohleduplné k životnímu prostředí. Konstrukce obvodových stěn na bázi dřeva mají při srovnatelné tloušťce lepší tepelně izolační vlastnosti než zděné konstrukce. Síla stěn standardních domů ELK je skoro 34 cm. Tloušťka tepelné izolace ve stěně je 30 cm. Tím jsou zaručeny výborné tepelné hodnoty a také z toho důvodu je možné domy ELK označit jako nízkoenergetické. Nízkoenergetický dům je běžná stavba, která má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok. Ušetřené náklady na vytápění domu jsou u dřevostavby velké. Dalšími nespornými výhodami dřevostaveb je stálá kvalita domu. Dřevostavby ELK z rámových konstrukcí vyrábějí v krytých halách kvalifikovaní pracovníci, jejich výroba není ovlivněna působením negativních povětrnostních vlivů a kvalita výroby je lépe kontrolována. Samotná montáž domu trvá několik dní. Z výše jmenovaných předností lze udělat jednoznačný závěr: rychlost, kvalita, výborné tepelné a izolační vlastnosti jsou hlavními výhodami dřevostavby.

Řez standardní stěnou nízkoenergetického domu ELK

Dřevostavba je z hlediska požáru bezpečnější než zděná stavba s ocelovými prvky (například ve stropech). Dřevo ohoří a na povrchu se vytvoří zuhelnatělá několikamilimetrová vrstva, jež brání hoření a konstrukční pevnost se snižuje pomalu. Oproti tomu teplem zahřátá zatížená ocel se deformuje a dům se rychleji zhroutí.  Dřevostavba lépe „zvládne“ i povodně. Když je dům zatopený, z vnitřní strany snadno rozeberete stěnu, vysušíte izolaci, stěnu opět uzavřete a můžete bydlet. Zděnou stavbu se podaří vysušit často až po několika letech.

Ještě stále váháte? Pak navštivte některý ze vzorových domů v ČR nebo u společnosti ELK a.s. si dokonce můžete vyzkoušet bydlení v dřevostavbě v rakouských Alpách. Vzorové domy ELK a.s. stojí v Plané nad Lužnicí, kde je i výrobní závod, a v Brně v Centru vzorových domů.

TypyvzorovýchdomůELKa.s. v Brně a v Plané nad Lužnicí

Veškeré informace o dřevostavbách ELK naleznete na www.elk.cz nebo je obdržíte na infolince 800 900 604. Vaše dotazy zodpoví i kvalifikovaní a proškolení obchodní zástupci. Kontakt na Vašeho obchodního zástupce najdete na internetových stránkách společnosti ELK a.s.

Komerční článek

16.5.2011 12:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist