Dřevo, světlo a bílá barva. Sázka na jednoduchost se rodinnému domu vyplatila

Na romantické louce uprostřed hlubokých beskydských lesů vyrostl jednoduchý rodinný dům, jehož autory jsou architekti ze studia ValArch ateliér. Slouží k relaxaci i práci umělecky založené rodiny fotografa a malířky. Co na jeho stavbě bylo nejnáročnější?

valarch-house-for-a-photographer-boysplaynice-06-1100x618.jpg Celá galerie 27 Zdroj: BoysPlayNice

S odpovědí na výše položenou otázku vás nebudeme dlouho napínat. Byl to úřední šiml. Pozemek, na kterém dům vznikl, byl původně loukou na okraji Valašské Bystřice, obce nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Toto území hraničí s Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy. Přestože je okolní území zastavěno, získat stavební povolení bylo náročné.

Spojení s okolím

Architekti zvolili klasickou formu domu se sedlovou střechou. Tímto způsobem i navázali na tradiční architekturu budov ze 70. let, které se nacházejí v těsné blízkosti. „Vytvořit delikátní přechod mezi socialistickou zástavbou a nedotčenou loukou nebylo jednoduché,“ přiznávají architekti. Také se museli vyrovnat s ne úplně ideální orientací svažitého pozemku.

Dům byl umístěn tak, aby obyvatelům poskytl soukromí. Směrem do klidné části louky vznikla terasa spojená obřím proskleným oknem s obývací částí, druhé velkoformátové okno vede do ložnice rodičů.

Čtěte také:

Studio v patře má velké okno, které rámuje výhled na louku a les. „Záměrně jsme se rozhodli upustit od plotu, aby se rodinný dům zdánlivě lépe propojil s okolní přírodou,“ dodávají architekti.

Interiér plný světla

V přízemí budovy se nachází obytná část s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Část přízemí zabírá velkorysá hala, ze které vede samostatné schodiště do ateliéru pána a paní domu. Ve zbylé části podkroví se nachází dětský pokoj, do kterého se vchází schodištěm z obytné části domu.

Zajímavostí je, že přízemí je rozšířeno o přízemní křídlo, do kterého byla umístěna ložnice rodičů s koupelnou. Střecha přístavby byla osázena a přirozeně přechází v louku. Slouží jako soukromá terasa ateliéru.

Interiér domu se reflektuje prostředí, ve kterém dům vznikl. Je plný dřeva, bílé barvy a doplňkovou barvou byly zvoleny různé odstíny šedé. Do neutrální barevnosti architekti ukápli špetku žluté barvy, ale o hlavní výzdobu se starají všudypřítomná okna, respektive jejich průhledy do úchvatné přírody.

Sázka na jednoduchost se vyplatila.

14.4.2022 11:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist