Dřevo na nový český nábytek káceli během fáze ubývajícího měsíce. Prý je pak kvalitnější

Nábytek, který vyráběli naši předkové, byl jednoduchý, bytelný a velmi praktický. Často se k němu vracíme ve vzpomínkách a nejedná se pouze o nostalgii s pojenou s dětstvím a prarodiči. Nábytek, který přežil generace, totiž prakticky zmizel a podvědomě ho postrádáme stejně jako řemeslnou poctivost a sílu dřeva. Naštěstí už existují firmy, které se rozhodly na tradici poctivého řemesla navázat.

mia_7053-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv firmy Egoé

Jednou z nich je česká značka Egoé, která patří mezi přední designérské líhně. Momentálně přichází s kolekcí dřevěných stoliček, lavic a stolů s názvem Štok, nad kterými každému nostalgikovi zaplesá srce, protože jako by vypadla z prvorepublikových dílen. Staví na poctivém řemesle a kvalitním dřevě, jehož krása nejlépe vyniká právě díky jednoduchému designu.

Kolekce pochází z pera designerského dua Michaely Homolové a Daniela Golíka, který Štok popisuje: „V kolekci se odráží naše touha po návratu k přirozenému způsobu života a trvalým věcem, kterými se běžně obklopujeme. Esence stoliček je primitivní věc jejíž užití může vymyslet každý sám. Sloužit mohou buď jako odkladač v chodbě, stojan na květiny na balkoně nebo jako lavička na zahradě s výhledem na krásu české krajiny, ze které Štok pochází a do které se zase přirozeně vrátí až doslouží. Stoličky se dají jednoduše recyklovat, buď shoří, nebo se časem rozpadnou, ovšem pokud jim budete věnovat péči, vydrží s vámi po generace.“

Měsíční dřevo

Nejprve vznikly stoličky a lavičky hned v sedmi variacích. K nim přibyly stoly ve dvou různých velikostech. Navrženy byly v limitované edici z českého dubu a modřínu, který byl velice citlivě vykácen v kokořínských lesích během fáze ubývajícího měsíce.

Jedná se o pradávnou metodu kácení, která se používala před tisíci lety v Japonsku nebo v evropských severských státech. Takto vytěženému dřevu se říká „měsíční dřevo“ a naši předci věřili, že disponuje řadou mimořádných vlastností a lépe čelí zubu času. Pro sériovou výrobu je pak kolekce nabízená i z thermo jasanu, který lépe odolává rozličným klimatickým podmínkám kdekoliv na světě.

„Velkou inspirací pro nás byla kniha Viděl jsem tě růst od Thoma Erwina pojednávající o prastarém a novém životě se dřevem, lesem a Měsícem, kde jsme pochopili celý cyklus životnosti, a to, jak správně se dřevem pracovat,“ dodává Daniel Golík.

Dřevěný nábytek Štok je také unikátní tím, že se při jeho výrobě nepoužívá lepidlo ani jiné kovové spojovací komponenty. Využívá se stará metoda spojování dřevěnými kolíky a čepy.

Dbá se také na to, aby vzniklo co nejméně odpadu a vytěžené dřevo bylo využito co nejefektivněji.

Urob si sám

Prostřednictvím kolekce chtěli tvůrci probudit tvořivost a kreativitu, proto si musíte svou lavici či stůl sestavit. Svůj Štok dostanete v papírové, ekologicky zabalené krabici společně s komponenty a za pomoci jednoduchého návodu si svou stoličku, lavici nebo stůl sestavíte.

Tak získáte na chvíli možnost stát se stolařem a získat jedinečný pocit z poctivé ruční práce. Je to super pocit.

10.6.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist