Dřevo nebo laminát – jakou podlahu si vyberete vy?

Základním rysem našich povah je srovnávání. My máme doma to, a vy zase ono, co je vlastně lepší? A tak vyvstávají nejrůznější otázky na funkčnost, praktičnost a snadnou údržbu případně montáž či konstrukci, výběr anebo už na samém začátku – otázka rozhodnutí, který materiál vlastně zvolit. Tentokrát se zaměříme na srovnání laminátových a dřevěných podlah.

Dobré bydlení si dnes již nikdo nedovede představit bez kvalitní podlahy. Podlaha je zkrátka důležitým elementem po stránce funkční, ale i estetické. Co člověk, to názor. Někdo upřednostňuje snadnou údržbu, jiný zase trvanlivost, další od podlahy očekává hřejivý pocit domova a někomu na ní zas až tak nezáleží, protože ji stejně hodlá zakrýt kobercem.

Možností je samozřejmě více, ale většina z nás většinou nakonec řeší volbu, zda laminát, nebo dřevo.

Zásadním kritériem rozhodování je náročnost provozu v daném prostoru, kde hodláme podlahu pokládat. Předsíň či kuchyň budou spíš těmi zatíženějšími prostory, proto je v hodné do nich umístit laminát. Od ložnice či obývacího pokoje očekáváme spíše útulné prostředí a sami nejlépe víme, že nemáme tolik času na to, abychom ho strávili jen vleže. Zde tedy bude na místě úvaha o podlaze dřevěné.

Faktor snadné údržby také není zanedbatelný a často je i rozhodující. A finanční možnosti obvykle stejně nakonec rozhodnou.

Dřevo je krásné, voňavé a přírodní, oživí každý interiér a má jedinečné fyzikální vlastnosti. Je příjemné na dotek, dokáže udržovat vlhkost a také regulovat teplo. Oblibu si vysloužilo hlavně díky jedinečné struktuře a přirozenému vzhledu a ani dlouhou životnost nelze opomenout. Tyto důvody jsou jednoznačnými plusy, které hovoří pro dřevo, i když je na trhu velké množství materiálů, které jsou leckdy i praktičtější.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Odolnější laminátové podlahy však mají své příznivce právě proto, že jednou z mála nevýhod dřeva je jeho měkkost.  Vždy sice závisí na hustotě dřeva, je možné dokonce jeho tvrdost ovlivnit volbou vhodné povrchové úpravy, ale i tak se v současnosti nevyrovná tvrdším laminátovým podlahám.

Dřevěné podlahy vyžadují speciální povrchové úpravy. Vyžadují nutnou úpravu lakem, voskem nebo olejem, a tu je zapotřebí pravidelně obnovovat. Pokud by tomu tak nebylo, nečistoty, které se zdržují na povrchu, by se vpily do dřeva. Je zde však vždy možnost dřevo přebrousit, a to i několikrát, tudíž ve výsledku může dřevěná podlaha vypadat opět jako nová. Navíc u masivních dřevěných podlah je pravidelné broušení přímo doporučováno, a to vždy v rozpětí 8 let.

Vysoká odolnost, snadná pokládka, pestrost dekorů a nižší pořizovací cena, to jsou v souhrnu výhody podlah laminátových. Volba na ně padne obvykle v případě, že doma chováme čtyřnohé domácí mazlíčky. Některé lamináty jsou těžko rozeznatelné od dřevěných povrchů, jelikož mají plastické dekory s vroubkováním na pohled nerozeznatelným od dřeva.

Pokud požadujete od laminátové podlahy zvýšenou dobu životnosti, vyhýbejte se koupi příliš levných podlah. Ty jsou totiž vyrobeny z nízkotlakého laminátu, a tak na ně nedostanete ani dlouhodobou záruku. Extrémní tvrdost laminátovým podlahám zajišťuje povrchová vrstva melaminové pryskyřice. Což se však projevuje naopak nevýhodou v nižší zvukově-izolační schopnosti.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Pro zajímavost nahlédněte do našeho dalšího článku také věnovaného podlahovým krytinám s názvem: Druhy kuchyňských podlah.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: MTS_sarahrose-920862-Woodfloors2, designsponge.org, homewellhk.com, simplyfloorsanding.co.uk, ianhadfieldflooring.co.uk, buildinganddiy.com, alibaba.com, versatilewood.co.uk, ukflooring4less.co.uk, palmglobal.com, furniture.trendzona.com, farhatfamily.com, goodfloorings.com, czhuanglin.en.made-in-china.com, lauraashleyfloors.co.uk, herronwindows.co.uk, lotustalk.com

25.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist