Dřevo je in: Jsou z něj kola, kravaty i hodinky

Milujete dřevo? V každé jeho podobě? Pak byste si měli nakoupit dřevěné speciality od českých i světových designérů. Ze dřeva si můžete koupit kolo, hodinky, kravatu, motýlka, brýle nebo diář. Většina dřevěného designového zboží je šetrná k přírodě, je z obnovitelných zdrojů a má i svou filozofii.

Vyrazte na dřevěném kole

Na trhu se objevují nové neotřelé designy i materiály. Třeba v Plzni pod značkou Samorost vyrobili kolo z akátového dřeva. Přesněji řečeno rám kola.

Akátové dřevo je prý ideální, kdysi se z něj vyráběly luky a loukoťová kola. Takový materiál má podle výrobců hned několik předností: Design ze dřeva je nadčasový, dřevo je materiál šetrný k přírodě a navíc lépe pohlcuje nárazy. Plzeňáci testovali i jiné materiály, ale akát zvítězil.

„Výběr vhodného druhu dřeva je pro stavbu kola zásadní. Ve spolupráci s odborníky z Technické univerzity v rakouském Štýrském Hradci jsme prověřovali desítky druhů dřevin a posuzovali je z hlediska mechanických vlastností. Ve výrobě používáme výhradně lokálně těžené dřevo. Díky tomu jsou rámy Samorost šetrné k životnímu prostředí, což se o běžných materiálech na výrobu kol říci nedá,“ vysvětlují lidé ze Samorostu.

Dřevěné doplňky

Cyklisté na dřevěném kole by možná využili i další dřevěné módní doplňky. Například od značky BeWooden (Buď dřevěný) si můžete zakoupit motýlky či kravaty z nejrůznějších typů dřev. Kromě toho ale vyrábějí ještě dřevěné hodinky, brýle, vizitkovníky, manžetové knoflíčky, zrcátka a dokonce i dřevěné peněženky.

I tato firma je hodně ekologicky zaměřená – třeba dřevo pro své výrobky nezískává kácením, ale využívá nadbytečný materiál, kterého je v řemeslných dílnách dostatek. Produkty BeWooden jsou nejen originální, ale i kvalitní. Vždyť se také vyrábí z velmi tvrdých dřevin, jako jsou třeba dub, buk či jabloň.

„Každý náš výrobek uchovává příběh stromu. Některé kusy dřevin byly součástí majestátních stromů, jiné zase mnoho let sloužily lidem v prosluněných ovocných sadech. Dřevo v nás uchovává doteky přírody a celého koloběhu života,“ přibližuje svou filozofii firma BeWooden.

Dřevěný tikot hodin

Dřevěné náramkové hodinky vyrábí i britský výrobce WeWood. Také Britové dělají vše pro ekologii – pokud si jejich hodinky koupíte, vysadí vaším jménem jeden strom. WeWood nabízí řadu typů i tvarů hodinek z mnoha druhů dřeva.

Dřevěná móda z Jeseníků

Dřevěné kravaty a motýlky vyrábí v malé dílně v podhůří Jeseníků Miroslav Kubíček. Inspirovali ho vrstevníci z BeWooden, kteří pro změnu působí v Beskydech a o nichž už byla řeč výše. Podle jejich vzoru vyrobil nejdříve motýlka, a když ho pak kamarád poprosil, zda by nemohl vyrobit dřevěnou kravatu, pustil se i do toho.

Kravaty si u něj kupovali nejdřív přátelé a lidé z okolí, už je ale posílal třeba i do New Yorku. Na jednom výrobku pracuje celé hodiny, ale nic nechce zanedbat. Tento „wooddesigner“ si výrobou dřevěných módních doplňků přivydělává při studiích.

Přes dřevěné obroučky

Nosíte brýle a chcete mít obroučky ze dřeva? I to dnes samozřejmě jde. Můžete si je pořídit z nejrůznějších druhů dřeva a v několika barevných odstínech. Autorem celé koncepce dřevěných brýlí je italský designer Valerio Cometti.

Zápisky ve dřevě

Ze dřeva se vyrábí už i diáře – a to díky mladé české značce Urban Wood, která se zabývá ruční výrobou a prodejem stylových dřevěných předmětů. Snaží se uspokojit komunitu zákazníků, která umí ocenit kvalitní ruční řemeslnou práci v kombinaci s přírodními materiály.

Kromě diářů nabízejí také originální dokladovky, pouzdra na vizitky a poznámkové zápisníky s dřevěnými deskami. Jejich výrobky mají desky z dubu, jasanu, javoru, olše nebo třeba ořešáku.

Zajímají vás ručně dělané věci? Inspirujte se na forum.living.cz

Text: Alice Kavková
Foto: samorost.eu, bewooden.cz, wewood.cz, feb31st.cz, urbanwood.cz, woodentrees.cz

1.3.2016 1:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist