Dřevěná vana v retrostylu, vana jako za císaře pána Františka Josefa

Na téma koupelnové módy toho bylo napsáno opravdu hodně. Mezi zájemci je spoustu takových, kteří chtějí mít vanu a potažmo koupelnu moderní a tedy tzv. dnešní. Značnou část zákaznické obce ale tvoří ti, jejichž vkus je konzervativní a orientuje se na kopie koupelnového vybavení dob více či méně dávno minulých.
Jaké mohou být výhody a nevýhody dřevěné vany, jaká úskalí?

Obecně se takovému postoji říká „historizmus“, který představuje věčný návrat k již ozkoušenému, tradičnímu a spolehlivému. Jakýkoliv vývoj je historizujícímu vkusu vlastně proti mysli. Přeneseno zpět do našeho tématu: je to pak stejné, jako bychom neustále trvali na tom, že nejlepší vana je např. ta, která se používala za císaře pána Františka Josefa a nebo alespoň taková, která tuto vanu tvarem připomíná. Jestli je 20. nebo 21. století, je lhostejno.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Velmi často jde s takovým stanoviskem ruku v ruce přesvědčení, že tehdejší doba, doba Františka Josefa, byla tzv. lepší, než ta dnešní, moderní a tedy bláznivá, studená a neosobní doba vzdálená všemu přirozenému – přírodnímu a normálnímu. Poznáváte se?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

Výhody a nevýhody dřevěné vany

Dřevo je tradiční materiál, který je součástí obytného interiéru od úplného počátku. Je snadno zpracovatelný a tzv. živý. Na pohled i dotek je dřevo „teplé“ a lidé jej vnímají jako materiál přirozený a harmonický. Dřevěné kádě, necky, vědra a jiné nádoby na vodu, byly nedílnou součástí výbavy obytného interiéru a často se dochovaly dodnes. S použitím současných technologií a povrchových úprav je možné vyrábět takové vany ze dřeva, které mají stejné uživatelské vlastnosti, jako vany akrylátové nebo smaltované.

Ale pozor: pro zamezení tvorby kalu na dně vany bývá v závislosti na výrobci doporučováno vytírání vany po každém použití. Je potřeba se u výrobce o této věci informovat a vyžádat si:

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Návod na užívání – technické parametry výrobku a záruční list se všemi náležitostmi. Těmi jsou:  datum, samotný návod na užívání – co a jak ve smyslu garancí funkčnosti a délka záruky.

Doporučujeme také zkontrolovat a informovat se o možnostech použití armatur a odpadů. V návodu by mělo být napsáno, že je možné použít jakékoliv armatury (jejich volbu tedy ovlivňuje pouze rozměr otvoru a ne skutečnost, že se jedná o vanu ze dřeva)

Totéž platí o případně nestandardním způsobu instalace.

Karel Holý
Foto Retrostyl.cz
19.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist