Dřevěná terasa: Jak o ni správně pečovat a zachovat její vzhled?

Dřevěná terasa je velmi oblíbenou součástí zahrad, chalup i rodinných domů. Byla by tedy určitě škoda, kdyby kvůli špatné údržbě začala časem chátrat a ztrácela tak svůj okouzlující vzhled. Péče o ni není nijak složitá. Stačí si osvojit pár zásad.

drevena-terasa-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Není to žádná věda. Ošetřit a postarat se o dřevěnou terasu zvládne téměř každý. Ať už používáte terasu jako místo pro odpočinek, pro posezení s rodinou či přáteli nebo k pořádání večerního grilování, dřevěná terasa vždycky dodá každé vaší akci ten správný šmrnc. Dřevo je příjemné na dotek i na pohled a při správném ošetření také odolné. Bez úpravy však dřevo časem degraduje. Mezi jeho přirozené nepřátele patří vlhkost, UV záření a dřevokazné organismy. Právě proto je potřeba mu dopřát dostatečnou péči, zvláště je-li dřevěná terasa instalována ve venkovním prostředí. Základem dlouhé životnosti je totiž prevence a ochrana.

Jak dřevo chránit?

Dřevo se řadí do skupiny ekologických přírodních materiálů, a pokud jej nebudete správně ošetřovat, může velmi rychle podlehnout opotřebení. Předejít tomu můžete správnou ochranou, která životnost dřeva dokáže dostatečně prodloužit. Po instalaci nové terasy je olej poměrně dobrou ochranou před vnějšími vlivy, ale netrvá to věčně, vlivem počasí časem olej přestane chránit a může dojít k nenapravitelným škodám. Je tedy potřeba o terasu aktivně pečovat. „Dřevo je přírodní materiál, který zejména na zahradní terasu zkrátka patří. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnost podmíněná náročnější údržbou v podobě každoročního nátěru vrstvou speciálního oleje,“ vysvětluje David Benda, odborník na zahradu.

Čtěte také:

Brousit nebo natírat

Nejčastějším problémem dřevěných teras je zašednutí dřeva a druhým velkým problémem jsou skvrny od jídla. Oba však mají pohodlné řešení, vlastně máte hned dvě možnosti. Buď je možné dřevo zbrousit, anebo k vyčištění použít čistič na dřevo. Ten se jednoduše aplikuje za pomocí štětce a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. „Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví kresba dřeva. V případě, že místy zůstaly šedé fleky, nátěr se opakuje. Pokud je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou. Není žádný problém tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem se nechá terasa uschnout,“ radí specialista.

Nátěr jako ochrana

Dřevo jako jeden z mála materiálů má tu nespornou výhodu, že ho lze neustále renovovat pomocí nátěrů. A nejen renovovat, můžete také docílit kompletní proměny vzhledu terasy dle vaší libosti ve chvíli, kdy již ztratí svůj působivý vzhled. „Dřevo neustále pracuje, a proto se doporučuje dřevěnou terasu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovný nátěr nezahrnuje broušení,“ upozorňuje odborník David Benda. „Jedná se o nanesení další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část prken, aby se jí vrátil lesk. Zatímco v interiéru je lepší nanášet na dřevěné podlahy lak, v exteriéru, kde vlhkost kolísá, raději tvrdý voskový olej.“ Je tedy jasné, že s pravidelnou péčí můžete mít krásnou terasu o mnoho let déle.

Další kroky, které pomohou

Ne vždycky bude ale stačit pouze nátěr, někdy bude potřeba terasu zbrousit, a to zejména ve chvíli, kdy už prkna mají svůj věk, popřípadě jsou poškozená. Dalším krokem je nanést na terasu speciální olej, který zajistí vetší odolnost dřeva – odpuzuje nečistoty a vodu, dřevo chrání proti vysoušení, minimalizuje praskání a neodlupuje se. Olej na dřevo zdůrazňuje a optimálně obnovuje přirozený tón dřeva. Tak až příště budete přešlapovat po své dřevěné terase, zamyslete se, jestli už není čas jí dopřát jistou péči a ochranu, do budoucna se vám to bezpochyby vyplatí.

text: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, odborníkem na zahradu Hornbach, foto-zdroj: shutterstock.com

30.8.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist