Dřevěná podlaha, víte jakou vybrat?

Dřevo se ustálilo v popředí materiálů, které nejraději volíme do svých domovů. A to nejen na nábytek nebo kuchyňskou linku, ale také coby materiál na podlahu. A není divu, nabízí takové uživatelské vlastnosti, které ocení i ti nejnáročnější.

Koneckonců dřevo patří do našich domovů už po celá staletí. Vyměňte tedy prošlapané lino nebo koberce za kvalitní dřevěné podlahy, na trhu jich je k dostání celá řada a vybere si určitě každý.

Typy dřevěných podlah
Palubky – tradiční podlahový systém, při němž se opracovaná a profilovaná prkna zasouvají jedno do druhého a vytváří tak kompaktní plochu. Jejich pokládka není složitá, jen je nutné je položit na podlahový rošt nebo polštáře. Pořídit můžete palubky lakované, které již dále nemusíte upravovat, nebo bez povrchové úpravy, u těch budete muset mořit nebo lakovat.

Parkety – většina z nás je má spojené s kulturními domy a tanečními sály, případně s tělocvičnou či starými domy s vysokými stropy. A je to možná škoda, protože parkety vypadají velmi efektně. Jde o dřevěná prkna opracovaná ze všech čtyř stran frézou. Pokládku zvládne průměrně zručný kutil sám a je jen na vás zda zvolíte variantu stromku, šachovnice nebo diagonálu. Fantazii se rozhodně meze nekladou a možností je podstatně více. Parkety musíte po pokládce nalakovat opravdu kvalitním lakemnebo mořidlem, ideálně s vodu odpuzující technologií, jedině pak bude jejich údržba snadná.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Prkenné podlahy – klasika, která se k nám znovu vrací. Nic nevypadá stylověji než široká masivní prkna s nezaměnitelnou strukturou letorostů a suků. Prkna nejsou opracovaná frézou a pokládají se na dřevěný rošt nebo latě pomocí hřebíků či vrutů. Před nákupem dřevěné prkenné podlahy dejte pozor na kvalitního výrobce, vždy kupujte prkna dokonale vyschlá, protože jinak vám budou sesychat a v podlaze se vytvoří nevzhledné široké mezery, nebo může dojít k jejich zkroucení. Stejně jako u ostatních typů podlahje nutná povrchová úprava kvalitními mořidly nebo laky.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Mozaikové podlahy – pokud patříte mezi romantické duše, kterým by se líbilo bydlet jako na zámku, pak sáhněte po kazetových parketách. Ty jsou vyráběny převážně z kvalitního dubového dřeva v tloušťce 8 – 10 mm a jsou vhodné i pro podlahové vytápění. Geometrické tvary na nich použité vypadají velmi elegantně a v celkovém provedení dodají vašemu domu nádech luxusu. Těmto velkoformátovým parketám sluší velké prostory.

Petra Martišková
Foto: bolderfloorsandmore.com, karikakultur.com, furniture.trendzona.com, agethahomedesign.com, homes-house.com

19.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist