Dřevěná podlaha má styl a výdrž. Jaké dřevo je ideální do obýváku a jaké do předsíně?

Výběr podlahy je náročný. Pokud u vás vítězí dřevěná podlaha i přes vyšší cenu, rozhodli jste se dobře. Ze všech materiálů vydrží nejdéle a to i z důvodu, že je možné opravit její poškození a v případě opotřebení ji přebrousit a bude zase jako nová.

obr.01_imp1625_01_1-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Quick step/Unilin

Dřevo je velmi oblíbená podlahová krytina, která se používá již po staletí. Ve starších domech se ještě můžete setkat s dutinovými podlahami, kdy prkna drží na podlahových nosnících. Často se používají dřevěné mozaiky a do módy se vracejí i parkety.

Dalšími možnostmi jsou plovoucí podlahy. Vznikají nalepením tenké vrstvy dřeva na levnější podklad, který se do sebe zacvakává pomocí zámků. I tato podlaha vyžaduje stejnou péči jako masivní a lze ji také v případě potřeby přebrousit. Důležité však je, abyste měli při výběru na paměti, že umělé lamináty s dřevodekorem se za skutečné dřevo pouze vydávají.

Tvrdé dřeviny vhodné do obýváku

Při výběru dřevěné podlahy se zaměřte na tvrdost materiálu, z něhož je vyrobena. Ideální je dřevo středně tvrdé až tvrdé. Do ložnice si klidně můžete dát třeba sibiřský smrk, americký ořech, dub či buk.

Do obývacího pokoje, kuchyně či do předsíně, kde je podlaha nejvíce namáhaná, je lepší zvolit jasan, habr, akát merbau, doussie, bambus.

A pokud si nepotrpíte na přezouvání přede dveřmi, takže hrozí poškození podlahy drobnými kamínky, které přinesete na obuvi, jsou zvláště do vstupních prostor ideální tvrdé dřeviny, např. massaranduba nebo ipe.

Dřevo nemá rádo vodu

Záleží sice na kvalitě podlahy i na typu dřeva, ale pravdou je, že na dřevěnou podlahu jen saponát a voda dlouhodobě nestačí. Některé typy dřevěných podlah se sice svou „bezúdržbovostí“ téměř vyrovnají laminátu či vinylu, přece jen o většinu z nich je dobré pečovat pomocí speciálních prostředků.

A i s vodou je lepší šetřit. Pokud to není nutné, je lepší si vystačit jen s vysavačem. Ten si s prachem snadno poradí. Pokud je podlaha hodně zašpiněná a potřebujete ji vytřít, hadr nebo mop co nejvíc vyždímejte.

S čistícími prostředky opatrně

Opatrně nakládejte i s čisticími prostředky. Hrozí totiž, že ty agresivnější mohou rozkládat a vyplavovat lepidlo ze spojů. Vzniklými spárami se pak dostává vlhkost pod podlahu. Zvlášť pokud je podlaha z měkkého dřeva, podložte či ještě raději podlepte nohy nábytku kousky filcu. Při výběru také počítejte s tím, že dřevo je přírodní materiál a působením denního světla a sluníčka postupem času trochu mění barvu.

Cena vs. kvalita

Konečná cena dřevěné podlahy se odvíjí především od druhu dřeva. Samozřejmě platí, že čím tvrdší, tím odolnější, a tudíž i dražší. Není to však jediný parametr. Svou roli hrají také další faktory, jako je počet vrstev a celková odolnost proti opotřebení.

Cena za kvalitu se tedy může vyšplhat až na dvojnásobek běžného standardu. Přesto se právě u podlahy rozhodně vyplatí volit vyšší třídu. Přece jen se nejedná o investici na pár měsíců, ale na léta.

27.8.2020 10:34 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist