Dressing Up – Květiny ve svátečním

Přichází čas zářivých barev a luxusních aranžmá. Různé negativní prvky, se kterými se v dnešní době setkáváme, v nás vzbuzují silnou potřebu hledat pocit jistoty a bezpečí. Sdílet příjemné chvilky s rodinou a přáteli je pro nás zvláště důležité. Zaměřujeme se na slavností okamžiky a události, na prostou radost a veselí, ve kterých hrají důležitou roli estetika a květinové dekorace.

118025-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Různé negativní prvky, se kterými se v dnešní době setkáváme, v nás vzbuzují silnou potřebu hledat pocit jistoty a bezpečí. Sdílet příjemné chvilky s rodinou a přáteli je pro nás zvláště důležité. Zaměřujeme se na slavností okamžiky a události, na prostou radost a veselí, ve kterých hrají důležitou roli estetika a květinové dekorace. To však vůbec nepředznamenává návrat k baroku ani útěk do pohádkového světa. Aranžmá jsou odrazem života současného, zahrnují jeho světlé i stinné stránky, jeho komplikovanost. Mužské a ženské elementy se mísí v kontrastujícím prostředí módy a punku. Například elegantní korsáže jsou ozdobené piercingem a tetováním, aby se kontrast umocnil. Další protiklady naznačuje používání barev, především světlých a tmavých, trochu jako v Rembrantových obrazech. Výsledkem toho jsou dekorativní a luxusní aranžmá se záplavou ornamentů. Kontrasty jsou vytvořeny díky neočekávaným, často přehnaným tvarům, velmi zářivým barvám a drsným kombinacím materiálů.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Stručný popis této inspirace by mohl být – elegantní a slavnostní, osobní dekorace, přitahující pohled, jemný a pevný, móda a punk, tradiční a nové, světlo ve tmě.

Barvy, které se velmi často v této inspiraci používají jsou zářivé barvy, teplé a studené tóny se kombinují s tóny hnědými a neutrálními. Jasné pastelové odstíny a zlatá dávají aranžmá velmi luxusní vzhled.

Materiály, které se v inspiraci Dressing up objevují, jsou: samet, tvíd, hedvábí, satén, lesklá i opracovaná kůže, broušené sklo, lesklá fólie, stuhy, papír, tapety a mahagonové dřevo. V doplňkových materiálech se často objevují „barokní“ prvky – polštáře, přehozy a sametové tkaniny v kontrastních barvách a vzorech. Hojně se používají stuhy.

Tvary jsou inspirované dvacátými lety, ale vše je velmi moderně uzpůsobené. Estetické závěsy kontrastují s ostrými a hranatými tvary. Luxusní módní tvary kontrastují s agresivními prvky. Prvky dvacátých let se často objevují i v dekorativních vzorech, setkáváme se s nimi na tapetách, kašmíru, kravatách i v dekorativním tetování ve vzorech vytvořených henou.

Aranžmá jsou plná ohnivých barev, neobvyklé kombinace světlých a tmavých barev podtrhují pocit absolutního luxusu. Během ponurých zimních dnů vnášejí do našich domovů světlo a teplo. Aranžmá s nádechem orientu v sobě mísí bohatě barevné květy v kontrastech s tmavými odstíny. Jak již bylo uvedeno, zvláštního luxusu dodávají aranžmá zlaté a svěží pastelové odstíny. Vždy obsahují nějaký kontrast nebo náhlý překvapivý prvek, jako třeba piercing v listu nebo latexové tetování na nich.

V této inspiraci se využívají různé tvary aranžmá, nejdůležitější je korsáž, se kterou se setkáme ve všech jejích velikostech. Balení a zdobení jsou dvěma nejvýznamnějšími prvky této inspirace, vytvářejí se s velkým umem, s důrazem na detail. Květiny se oblékají stejně slavnostně jako lidé. K balení se používají různé materiály nebo jen listy. Listy se zdobí ornamentálními vzory, kreslením nebo propichováním, které do aranžmá vnášejí nový náboj a vzrušení.

Vázy: na scénu opět přicházejí romantické vázy tradičních tvarů. Vázy mohou být úplně nebo částečně se vzory.

Euphorbia

Euphorbia pochází z Mexika. Původní barva květů je oranžová, šlechtěním však vznikla celá řada dalších barevných variant včetně smetanové, žluté, červené, růžové, bílé a lososové. Rostlina dostala jméno podle Euphorba, osobního lékaře mauretánského krále Juby II., který objevil léčivé účinky mléčně bílé šťávy, která při poranění prýští z jejích stonků. Šťáva je pro člověka, zvířata i jiné rostliny jedovatá, proto bývá tato nevinně vyhlížející rostlina považována za vlka v rouše beránčím. Vytékání jedovaté šťávy však lze zastavit ponořením uříznutého konce stonku na několik sekund do vařící vody. Euphorbia je k dispozici především od září do ledna. Euphorbia fulgens je příbuzná Poinsettie, známé vánoční hvězdy.

Anthurium

Když zima přichází a dny se krátí, začínáme toužit po větší pestrosti v interiéru. V tento čas přichází ke slovu Anthurium, které pochází z kolumbijských deštných pralesů. Jeho přirozená červená barva náš domov v zimě rozjasní. Méně známé jsou u nás lososové, bílé, zelené a hnědé anturie, které jsou na trhu rovněž k dispozici. Existuje i několik dvoubarevných odrůd, která mají zelená ‚ouška‘. Název Anthurium vychází z řeckého anthos (květina) a oura (ocas) – doslova znamená ocasatá květina. Její elegantní květ je často spojován s Havají a v anglosaských zemích se jí někdy říká „malířova paleta“.

Karafiát

Karafiát neboli Dianthus je na trhu po celý rok. Původně rostl podél pobřeží Středozemního moře.

Dnešní sortiment nabízí jednokvěté i vícekvěté odrůdy v nepřeberném množství barev. Název Dianthus je složený z řeckého dios (bůh) a anthos (květina). Karafiát má různé symbolické významy a používá se různým způsobem a při různých příležitostech. Zvláště v Japonsku je karafiát velmi oblíbený a červenokvětý je nejžádanější květinou na Den matek. Říká se, že karafiát měl hrál důležitou roli při posledním pokusu zachránit Marii Antoanetu před gilotinou v roce 1793. Chevalier de Rougeville, jeden z posledních, kteří navštívili francouzského krále, na místě tajně zanechal karafiát, mezi jehož okvětními plátky byl schován vzkaz. Zpráva Marie Antoanety, jehlou vypíchaná do papíru, však nestačila k zachráncům dorazit a ona i její manžel byli popraveni. Dopis je dnes vystaven ve Francouzském národním archivu v Paříži. Holandský princ Bernhard nosíval karafiát vetnutý v knoflíkové dírce jako připomínku gesta holandského lidu o jeho 40. narozeninách v roce 1940, kdy každý nosil karafiát jako výraz odporu proti okupantům. U nás v některých lidech karafiát stále vyvolává nelibé pocity v souvislosti s komunistickou érou, s níž byl spjat. Jeho obliba však zcela oprávněně opět pozvolna roste – byla by škoda nevyužít květiny s tak unikátními květy překypujícími barvami a jemnou vůní.

Růže

Vonná královna květin s námi zůstává po celé zimní období. Jakožto tradiční symbol lásky je spojována se svátkem sv. Valentýna. Ve starém Řecku byla bílá růže symbolem bohyně lásky Afrodity. Podle pověsti rudá růže poprvé vykvetla, když Afroditina milovaného Adonise smrtelně poranil medvěd. Růže milovala i egyptská královna Kleopatra, stejně jako staří Římané. Napoleonova manželka nashromáždila ve své sbírce na 250 odrůd růží. Jednoznačně nejkrásnější zahradní růže na světě je Empress Josephine. Růže jsou také důležitou součástí nádherných zahrad v Sissinghurstu, které navrhl Vita Sackville-West. Říká se, že kdyby byly ze Sissinghurstu odstraněny všechny květiny kromě růží, zahrady by byly stále jedny z nejkrásnějších na světě. Růže přivezli blízkovýchodní cestovatelé ze svých cest do jihovýchodní Asie a k nám se dostaly v období křižáckých výprav. Zpočátku se používaly jako základní surovina pro léky. I proto se později staly oblíbenou rostlinou klášterních zahrad.

Lilie

Řekne-li se lilie, na mysl automaticky vytane japonská varieta s typickými květy trubkovitého tvaru a těžkou nasládlou vůní. Existuje však mnoho jiných hybridů včetně asijských tygrovaných lilií s tmavě skvrnitými oranžovými nebo žlutými květy.
Lilie bývaly stejně oblíbené a drahé jako holandské tulipány. V Číně se po staletí pěstovaly k lékařským a zemědělským účelům. Květy a květní pupeny byly chutné a výživné a navíc využitelné pro přípravu léků. Po staletí je lilie rovněž symbolem čistoty, nevinnosti a plodnosti. Tento trend byl zvlášť silný ve středověku, kdy byli s lilií často vyobrazováni členové svaté rodiny. Snad nejznámější lilií je Fleur de Lys na erbu francouzských králů. K nám se první cibule lilií dostaly přibližně na začátku 19. století.

Zantedeschia

Okolo této majestátní květiny se složitým názvem někdy panují určité nejasnosti – často se jí říká také kala (od řeckého kalos, krásný). Název Zantedeschia získala po italském biologovi.

Domovem je tato krasavice v Jižní Africe. První exempláře byly do Evropy zaslány v 18. století. Jihoafrický kmen Xhosa běžně používal kalu jako lék proti bolestem hlavy. Čerstvé listy tišily podráždění při hmyzím bodnutí, rostlina sloužila i jako potravina – přísada do obilné kaše.

Zpočátku se v Evropě pěstovala pouze bílá odrůda Zantedeschia a často se proto používala do smutečních vazeb. Dnes existuje pestrá paleta odrůd této květiny, včetně bordó, oranžovohnědé, lososové, jasně žluté atd.

Zdroj: Holandská květinová kancelář

7.11.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist