Dotace ze „Zelené úsporám“ nově dostupnější

Nově zřízený dotační program Zelená úsporám má zásluhou Ministerstva životního prostředí nově upravené podmínky pro čerpání podpory, a je tak pro mnohé domácnosti dostupnější. Dotace zaměřené na podporu zateplování domů, výstavbu pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění budou nově poskytovány i na dříve provedené úpravy.

126554-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Uznávat se budou i dřívější úpravy

Nejdůležitější a zároveň nejatraktivnější změnou v programu Zelená úsporám je fakt, že jednotlivá dílčí opatření ke snížení spotřeby energie na vytápění budou uznatelná pro přiznání dotace i v případech, když byla provedena již v minulosti. Konkrétně bude jako jedno z těchto dílčích opatření uznatelné i to, které bylo provedeno před 1. dubnem 2009. Musí ovšem splňovat energetické parametry, dané programem Zelená úsporám.

Doteď byla podpora jenom pro nové projekty

Na dílčí zateplení bylo až do 2.června možné žádat o dotace jen v případech, kdy žadatel plánoval provést zároveň tři dílčí opatření anebo dvě a k tomu vyměnit hlavní zdroj vytápění za obnovitelný. Od tohoto data ale jako jedno z dílčích opatření bude moci být při splnění energetických parametrů uznané i to provedené před 1. dubnem. Rozhodlo o tom Ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo podporuje zateplení

„Naším základním cílem je, aby co nejvíce domů a bytů v České republice prošlo celkovým zateplením. Proto doporučujeme žadatelům, aby zvážili zda nedosáhnou na vyšší dotaci, která je určena pro komplexní zateplení a byla by pro ně tedy výhodnější,“ říká ředitel odboru udržitelné energetiky a dopravy Ministerstva životního prostředí Petr Holub. „Podmínky programu jsme upřesnili, protože i opatření provedená v minulosti implicitně pomohou k dalšímu snížení skleníkových emisí. Na podporu tak dosáhne o něco více domácností a nijak se tím nesnižuje celkový ekologický efekt Zelené úsporám,“ uvedl Petr Holub.

Jedna z úprav z minulosti se počítá

V praxi bude zmírnění podmínek znamenat to, že například pokud jste před rokem měnili na svém domě okna, bude tato úprava uznána jako jedna ze tří a přidat k ní můžete například zateplení stropu a podlahy v obytné části. Před změnou podmínek by ale výměna oken započítána nebyla, a pro získání dotace z programu Zelená úsporám byste museli zvolit buď variantu komplexního zateplení nebo hledat tři dílčí kroky (například zateplit obvodové stěny, strop obytné části i její podlahu).
„Je důležité zdůraznit, že v případě komplexního zateplení (část programu A.1) se hodnotí pouze celkový výsledek, tedy požadovaná dosažená úspora energie a absolutní potřeba tepla, bez ohledu na to, jaké parametry mají jednotlivá opatření. Tuto variantu tedy mohou využít všichni ti, kdo v minulosti investovali například do výměny oken, která by nesplnila kritéria kladená na dílčí opatření v části A.2,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Co je  Zelená úsporám

Cílem programu Zelená úsporám je zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. Program Zelená úsporám administruje Státní fond životního prostředí. Žádosti o podporu přijímají všechny jeho krajské pobočky a v nejbližších týdnech se k nim připojí i pobočky bank, které uspěly ve výběrovém řízení. Veškeré informace o programu jsou k dispozici na stránkách www.zelenausporam.cz.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

9.6.2009 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist