Dotace hypoték pro mladé jdou na odbyt

Téměř pět set padesát mladých lidí do šestatřiceti let už od února dostalo od Ministerstva pro místní rozvoj příspěvek na pořízení staršího bytu. Záměr ministerstva rozšířit dotace k hypotečním úvěrům i pro lidi do čtyřiceti let ale bohužel neprošel. Může za to novela zákona o rozpočtových pravidlech.

126825-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Přes 730 milionů vyplaceno za půl roku

Od února 2009 vyplácí Ministerstvo pro místní rozvoj opět příspěvek ve výši jednoho procentního bodu z úroku úvěru k hypotečním úvěrům pro mladé do šestatřiceti let věku na pořízení staršího bytu. V období od února do července 2009 bylo nově podpořeno 547 úvěrů v celkovém objemu přes 730 milionů korun. Zhruba polovina těchto úvěrů se týká hypotečních smluv, které byly podepsány již v předešlých letech, ale klient splnil podmínky podpory až nyní. Druhá polovina představuje nové úvěry uzavřené v prvním pololetí tohoto roku. „Průměrná výše příspěvku na hypotéku při koupi staršího bytu je v letošním roce zatím 418 korun měsíčně,“ uvedl ministr Vondruška.

Hypoték ale ubylo

Trh s hypotékami ale letos zaznamenal ve srovnání s loňským rokem propad. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ho ale odhaduje jen na méně než 10% a trend směřuje k jeho snížení. „Během prvních dvou letních měsíců června a července jsme u některých bank zaznamenali dokonce vyrovnání předchozí úrovně poskytnutého objemu hypoték,“ upřesnil ministr Vondruška.

Na nové a z dřívějších let dále podporované hypotéky již bylo za prvních sedm měsíců roku 2009 vyplaceno na příspěvcích se státního rozpočtu dohromady téměř 5 milionů korun.

Celý hypoteční trh je kvůli recesi v útlumu. Objem nově poskytnutých hypoték občanům v prvním pololetí klesl meziročně o třetinu na 39,7 miliardy korun. Počet nových hypoték se snížil o 30,4 procenta na 23602.

Dotace až do čtyřiceti neprošly

Program dotací úroků z hypotečních úvěrů chtělo ministerstvo rozšířit i na skupinu lidí do 40 let ze současných 36 let. Návrh ale bohužel neprošel. Důvodem je novela zákona o rozpočtových pravidlech, kterou loni prosadil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Kvůli ní totiž nelze rozšířit působnost žádného ministerského nařízení o dotacích pro fyzické osoby. Rozhodovat o dotačních programech pro fyzické osoby nemohou na základě novely ani jiná ministerstva. Rozšíření programu nyní lze prosadit tedy pouze formou návrhu zákona, MMR proto svůj návrh stáhlo zpět a vyčká na nový kabinet.

Kdy stát dotuje hypotéky?

Stát úrokovou dotaci vyplácí ve chvíli, kdy průměrná úroková sazba z hypoték překročí pět procent. Letos MMR vyplácení po čtyřech letech obnovilo, podpora je jeden procentní bod. Měsíční splátku úvěru to sníží zhruba o 400 korun.

Další informace ze světa hypoték a bydlení.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

8.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist