Dotace HYPOTÉK i pro starší 36 let

Dotace hypoték, na které mají aktuálně nárok jen mladí, by mohly být nově přístupné i pro střední generaci. Alespoň návrh Ministerstva pro místní rozvoj s tím počítá. Lidé, kteří čerpali hypoteční úvěr v posledních čtyřech letech a v současné době jim není více než 40 let, tak možná budou moci brzy žádat o příspěvek formou úrokové dotace.

Ústupek v podmínkách

V současné době mohou o státní úrokovou dotaci k hypotečnímu úvěru žádat jen ti, kterým je méně než 36 let a pořídili si na úvěr nemovitost starou alespoň dva roky. Na tu pak od státu získávají dotaci ve výši jednoho procentního bodu. Tato situace by se ale mohla v dohledné době změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj chce totiž úrokové dotace zpřístupnit i dalším lidem. Podmínka 36 let zůstane, ale pouze pro uzavření hypoteční smlouvy, a nikoliv žádosti o samotnou podporu. Peníze od státu by tak mohli žádat i lidé, kteří jsou nyní starší 36 let, v případě že hypotéku čerpali po 1. lednu 2005 a v okamžiku podpisu smlouvy jim ještě nebylo 36 let. V letošním roce tak mohou získat úrokovou dotaci na hypotéku i ti, kterým je okolo čtyřiceti. Zpětně tak dostanou šanci žádat o dotaci hypotéky všichni, kteří na ni měli nárok, ale kvůli nulovým úrokovým dotacím v minulých letech o ni nežádali.

Ministerstvo chce změny prosadit hned

Záměrem ministerstva pro místní rozvoj je prosadit navrhovanou změnu ještě letos. „Tento návrh by mohl být schválen ještě za činnosti současné vlády, tedy v letním období tohoto roku. Na druhou stranu neschválení této novely nebude mít žádné katastrofální důsledky. Jde maximálně o stovky případů, kterých by se nová legislativa týkala,“ uvedl pro LN Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky MMR.

Co jsou úrokové dotace k hypotékám?

Úrokové dotace u hypoték znamenají, že stát platí za majitele hypotéky část úroku. Výše dotace je závislá na tzv. průměrné úrokové sazbě, kterou stanovuje Ministerstvo pro místní rozvoj vždy na začátku roku. Ta musí být vyšší než 5% – pak dosáhne dotace výše jednoho procentního bodu z výše úroku a při výši přesahující 6% dvou procentních bodů z výše úroku. Pokud tato hodnota spadne pod pět procent, pak dotace v následujícím roce činí nula procent. A to se právě dělo v letech 2005 až 2008. Teprve od letošního února se dotace zase zvýšila na jeden procentní bod a vypočítává se z maximálně 800tisícové hypotéky u bytů a 1,5 milionové u rodinných domů. Vyplácí se pak maximálně 10 let, výpočet samotné výše podpory, kterou klient každý měsíc dostane na svůj účet, je ale poměrně složitý (formou anuitního splácení). Výsledkem je, že onen jeden procentní bod znamená měsíčně mnohdy jen několik set korun.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

16.6.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist