Dopřejte si konečně komfort při úklidu. Nic vás to nestojí!

Úklid a údržba bytu rozhodě nepatří mezi zábavné a nebo vyhledávané činnosti. Mnohé z nich je možné si usnadnit pomocí různých technologických nástrojů a minimálně tak ušetřit energie i čas, které se dají utratit jinde a jinak. Jinými slovy: nechutenství k úklidu je pochopitelné a dá se to nějak řešit.

124383-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Prach, drobné nečistoty a mastnota

Prach a jiné nečistoty, které se usazují na nábytku, na podlaze či stěnách atp., za nás žádný robot ani jiný stroj neuklidí, ale můžeme jim předcházet. Např. je dobré mít i v otevřených oknech záclony s velmi jemnou strukturou, která zachytí hrubší prachové a jiné částice, jenž jinak bez zábran vstoupí do našeho obytného interiéru z vnějšku.
Druhým nástrojem ke snížení množství nečistot jsou odsavače par, tedy digestoře. Mastné páry vznikající zejména při vaření a smažení se usazují v okolí kuchyňského varného centra, a pokud je kuchyň spojené s obývacím pokojem, pak také na pohovce, koberci atp. Mastnota a prach vytváří pak velmi nepříjemnou kombinaci ztěžující úklid a snižující životnost samotného nábytku a jiných zařizovacích předmětů. Volbě odpovídající digestoře jsme se věnovali v článku, který najdete, když klinete ZDE.
Na první pohled zajímavým, i když ne zrovna nejúčinnějším nástrojem jsou antistatické nebo prach odpuzující úklidové prostředky. Ty jsou schopné drobné částice odpudit, nikoliv však nepohltit a tak si prach najde  místo k usazení jinde, např. na koberci. Zajímavější jsou tzv. samočisticí povrchy sanitární keramiky, která je po úpravě tak hladká, že se na ní nečistota jednoduše neudrží a např. po spláchnutí steče do odpadu.

Snadný a hlavně rychlý úklid

Základním a nejúčinnějším nástrojem na eliminaci výskytu nečistot, které pak musíme komplikovaně uklízet, je odstraněné těch ploch a materiálů, na který nejčastěji ulpívají. Znamená to v prvé řadě snadno přístupná zákoutí, otíratelné podlahové krytiny, tedy žádné koberce s vysokým chlupem, ale plovoucí podlahy, tradiční parkety, linoleum atp., dále nejlépe absence závěsů, které nahradí žaluzie uložené vnitř okna, minimalizace výskytu různých deček, chlupatých potahů a jiných bytových textilií, jež jsou ideálním úložištěm prachu, alergenů a semeniště roztoči.

Jaroslav Zákolanský
foto firem Hanák nábytek, Orbis s.r.o.

25.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist