Domov v bezpečí i o dovolené

Odjíždíte na dovolenou, nebo chalupu? Pak vězte, že právě letní období je rájem pro všechny zloděje a bytaře. Pokud nechcete patřit mezi tu poměrně širokou skupinu nešťastníků, kteří se vrátili z dovolené do úplně vybíleného bytu, nechte se inspirovat našimi tipy na bezpečný domov.

Tip první – Nepouštějte si pusu ani ruce na špacír!
Před odjezdem na dovolenou se nikde nezmiňujte kdy odjíždíte, kam a na jak dlouho. A to platí nejen pro rušné restaurace, městskou dopravu či ulici, ale také pro všechny sociální sítě. Ač se vám to nezdá, většina zlodějů získává informace o opuštěných bytech a domech právě takto.

Tip druhý – Pěstujte vztahy se sousedy!
Jen vřelé vztahy se sousedy vám zajistí jejich loajálnost a ochotu řešit v případě nenadálých událostí nebo neobvyklého pohybu cizích osob problém za vás. Navíc vám mohou v době vaší nepřítomnosti pravidelně vybírat schránku, která bývá velmi často také dobrým vodítkem pro zloděje.

Tip třetí – Zahrajte si na Kevina!
Stejně jako oblíbený dětský hrdina z kdysi slavného filmu Sám doma se pokuste navodit iluzi vaší přítomnosti. Nechte svítit akvárium, nebo se domluvte s rodinou, aby vám kromě zalévání kytek, také občas změnila pohled na okna, ať už stažením nebo vytažením žaluzií, nebo otevřením a zavřením ventilačky.

 

Tip čtvrtý – Nebraňte výhledu!
A to jak z oken, tak i kolem domu. Zatažené žaluzie jsou pro zloděje jasným vodítkem, že dlouho nikdo není doma, stejně tak jsou skvělým krycím prvkem, pokud se rozhodnou vás vykrást, pak je přes ně nemá nikdo šanci vidět. Bydlíte-li v rodinném domě, pak si sice dopřávejte soukromí, ovšem tak, aby bylo na pozemek i přesto dobře vidět, především pak na vstupní dveře. Jen tak mohou sousedi registrovat, zda se na vašem pozemku neděje něco nekalého.

Tip pátý – Svěřte domov odborníkům!
Pokud odjíždíte na hodně dlouhou dobu, nebo máte doma opravdu velké cennosti, pak se vyplatí svěřit svůj domov odborníkům a nechat si nainstalovat zabezpečení napojené na pult centrální ochrany. V případě kratší dovolené ukliďte cennosti do trezoru, nebo využijte schránky v bankách. Nezapomeňte si všechny věci v domácnosti před odjezdem vyfotografovat pro případné pojistné plnění.

Tip šestý  – Bojujte!
Nic neodradí zloděje tak, jako výstražný nápis o napojení na pult centrální ochrany, vystačíte si ale  i s obyčejnou samolepkou, která upozorňuje na použitý alarm. Velmi se osvědčilo také obyčejné světýlko napojené na baterii, které tuto iluzi dokonale doplní. Nainstalujte sirénu, do které nebudete muset příliš investovat a která zloděje docela jistě odradí. Své udělají také repliky kamer. Nezapomínejte ani na kvalitní bezpečnostní zámky.

Tip sedmý – Dokonale ukliďte!
Pokud nechcete zlodějům ulehčit práci, pak odkliďte z dosahu i dohledu všechny pomůcky, které jim usnadní vylézt do oken nebo je otevřít. Schovejte žebříky, všechny nástroje, kterými by mohli vypáčit dveře nebo okno, zabezpečte okap nebo hromosvod tak, aby se po něm nedalo šplhat.

Petra Martišková
foto: doorsecuritypro.com, digital-slrcameras.info, coolshire.com, homesecuritysystemswireless.wirelesshomesecur, homesecuritysystemcamera.wirelesshomesecurity, decoist.com, westcoastsafes.com, digital-camera-review-88.blogspot.com

17.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist