Dominantou vašeho bytu se může stát třeba knihovna

Patříte mezi staromilce, kteří si rádi sednou do pohodlného křesla a přečtou si pěknou knížku? Pak také asi čas od času řešíte, kam všechny ty knihy uskladnit. Nabízí se jednoduchá odpověď – do knihovny. Musí však knihovna být jen nezbytný kus nábytku, nudný úložný prostor, který zabírá spoustu místa? Určitě nemusí. Co třeba povýšit knihovnu na zajímavý solitér, který bude přitahovat pozornost a obdiv hostů?

9flexibiln-knihovna-move-unit-16-299-k_20110037705_o-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Bonami

Obyčejné police jsou už minulostí

Možná byste se měli oprostit od zažité představy, že knihovna je kvádr s policemi a zadní deskou, který bývá zepředu prosklený nebo má tento prostor ponechaný volný. Doba ale už pokročila a je s podivem, že přestože jsme neustále více a více zahlcováni různými multimédii, návrháři nábytku nezapomínají ani na tento kousek nábytku.

Na trhu se díky jejich kreativitě občas objevují velmi originální tvary. Už váš asi nepřekvapí různé speciální závěsné police na zeď např. ve tvaru stromu, do nichž můžete umístit jednotlivé knihy a vytvořit si tak zajímavou dekoraci. Další variantou jsou knihovny modulární, které můžete libovolně kombinovat, aniž byste se museli přizpůsobovat diktátu výrobců či stylů.

Můžete se ale setkat také s neobvyklejšími kousky, jako je například závěsná kruhová knihovna připomínající bludiště. A toužíte-li po skutečně mimořádném solitéru, zaměřte se na designové výrobky, které dokáží ozvláštnit celou místnost.

Pořiďte si stylovou zarážku a osvětlení

Dá se říci, že si můžete domů dát knihovnu lesklou i matnou, vysokou či nízkou, která může stát na zemi nebo viset na zdi, ale přesto je dobré mít přitom na paměti pár praktických zásad. Police v knihovně by neměly být užší než 30 cm, jinak se vám tam většina knih nevejde. Na druhou stranu hlubší knihovna svádí k tomu, abyste dávali knihy za sebe do dvou řad. Bohužel je toto řazení ale dost nepraktické, protože brzy ztratíte přehled o tom, kde kterou knihu máte uloženou. Je tedy lepší (pokud máte doma dost místa) si pořídit knihovnu mělkou, ale širokou.

Knihovnu, která je vyšší než 160 centimetrů je bezpečnější přišroubovat ke zdi, aby se nekácela. Podobné je to s nábytkem, který má šířku nad 80 centimetrů. Ten by měl mít pod policemi raději ještě zpevňující prvky. A protože je důležité, aby jednotlivé police knihy vůbec udržely, měly by mít tloušťku alespoň 18 milimetrů. V případě delších polic se doporučuje raději 23 milimetrů.

Abyste si mohli své knižní bohatství užít a vyznat se v něm, není na škodu si knihovnu speciálně nasvítit. A aby se vám neúplné řady knih v policích nekácely, pořiďte jim opory v podobě designových zarážek.

3.2.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist