Dominantou ložnice je pěkná postel

Ložnice je místem určeným k odpočinku a relaxaci. V tom hraje hlavní roli pěkná a kvalitní postel. Jak by měla vypadat, kam ji umístit a z čeho by měla být vyrobená? To všechno jsou otázky, na něž najdete odpovědi v tomto článku.

obr.12_go-modernporada-ziggy-bed-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Go Modern Furniture

Našim předkům stačila k tomu, aby se pořádně vyspali, houně nebo pořádně nacpaný slamník. Teď však vlivem stresu a náročného způsobu života a nízké fyzické aktivity stále více lidí trpí nespavostí, a proto je pro ně důležité, aby si právě v ložnici vytvořili co nejoptimálnější prostředí. A k tomu je potřeba si především pořídit kvalitní lůžko.

Postel umístěte na střed

Postel by měla být v ložnici hlavním kusem nábytku, a proto je ideální ji umístit co nejvíce na střed, aby byla první věcí, kterou při vstupu do místnosti spatříte. Ani v tak intimní místnosti, jako je ložnice, by nemělo chybět alespoň trochu kreativity.

Vhodným ozvláštněním je například čelo postele, případně pelesti. Velké, nápadné čelo lůžka, které může být navíc zvýšené nebo rozšířené, je skvělým designovým prvkem. Nabízí celou škálu možností, jak zde uplatnit kontrastní materiály a textury, jako jsou například plátno, umělý semiš nebo kůže.

Nejlepší je postel z masivu

Nejkvalitnější odpočinek vám zajistí bytelná postel, na níž se cítíte bezpečně. Nenahradí ji rozkládací sedačky ani křesla nebo molitanové matrace položené na zemi. Proto je ideální volbou zadat výrobu postele šikovnému truhláři, který zajistí nejen její skvělé řemeslné zpracování a pevné spoje, ale i zdravotně nezávadnou povrchovou úpravu.

Velmi oblíbená jsou v poslední době celočalouněná lůžka. Jejich výhodou je, že můžete potahovou látku dokonale sladit se závěsy a dalšími textiliemi. Výrobky z lamina se obecně nedoporučují, protože se z nich mohou vypařovat různá lepidla a chemické látky, které negativně působí na naše zdraví či mohou způsobit alergie. A protože v ložnici (často nevětrané) trávíme odpočinkem sedm až osm hodin denně, neměli bychom zbytečně riskovat a zatěžovat tělo výpary, jejichž účinky často neznáme.

Rošt až na prvním místě

Kvalitní lůžko si lze asi představit jen stěží bez dobře zhotoveného roštu a vyhovující matrace. Při jejich výběru musíte především zohlednit svou hmotnost a případné další individuální požadavky.

Nabízené rošty jsou většinou lamelové nebo pevné z masivu. Výhodou lamelového roštu je, že umožňuje lepší proudění vzduchu pod matrací, která může lépe větrat. Navíc určitě oceníte rošty polohovatelné, případně na elektrický pohon.

Tvrdá nebo měkká matrace?

Toto dilema naštěstí nevyžaduje striktní řešení. Matrace se vyrábějí ve čtyřech stupních tvrdosti, takže můžete zvolit jak měkkou, tak tvrdou, ale i „něco mezi tím“. Ty nejměkčí jsou většinou vyrobeny z latexu nebo studené pěny a tvarují se podle vašeho těla. O něco tvrdší jsou matrace polyuretanové, sendvičové i pružinové, které pomáhají držet páteř v rovině.

Do třetí skupiny patří matrace pružinové, sendvičové a profilované, na jejichž zpevnění se používá vrstva kokosového vlákna nebo studené pěny s větší hustotou. Pro osoby s vyšší hmotností jsou určeny velmi tvrdé matrace.

Standardní jsou také výrobky s různými zónami tvrdosti, tzn., že je matrace jinak zpevněná pod hlavou, pod boky a pod nohama. Pamatujte však na nejdůležitější zásadu. Matraci si před nákupem pořádně vyzkoušejte. Jedině tak zjistíte, jestli je vhodná právě pro vás.

Text: Ivana Kukalová

15.9.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist