Domácí pracovní kout – pracujte stylově

Možná jste se nedobrovolně přiřadili k celé hromadě těch, kteří přišli o práci a ne a ne sehnat jinou, možná vám vzdálenost nebo rodinné poměry nedovolí vydat se daleko za prací anebo jen toužíte po změně, ve všech případech můžete zkusit změnu a pracovat z domova.

Práce z domova dnes není vůbec nic výjimečného, stále více žen, které odcházejí na mateřskou dovolenou, jí volí jako možnost, jak nepřijít o práci nebo o orientaci ve svém oboru i v době, kdy pečují o dítě. Ale přednost jí dává i celá řada manažerů z řad mužů. Práce z domova má totiž hned několik výhod: nemusíte se honit za každého počasí nikam na autobus, můžete si sami určit čas, ve kterém se vám dobře pracuje, a nemusíte kvůli tomu vstávat na budík. Nevýhodou je, že tento způsob práce je pouze pro opravdu disciplinované jedince, kteří dokážou odolat lákadlům pohovky a televize, nebo domácích pracía pustí se do práce pravidelně tak, jako by to dělali v práci.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Domácí kancelář
Pokud se pro práci z domova rozhodnete, pak k tomu budete potřebovat vybudovat příjemné místo. Místo jako stvořené pro klidnou práci, kde vás nikdo nebude rušit, kde budete mít své vlastní království a kde se budete moci realizovat. Ano, mluvíme o domácí pracovně. Ideální je samozřejmě, pokud můžete na svou práci v domě nebo bytě vyčlenit samostatnou místnost. Pak se fantazii meze nekladou a vy si můžete doma udělat dokonalou kancelář, kde vám práce půjde od ruky docela sama. Začněte výmalbou, barvy, které použijete, by neměly být příliš agresivní, ale měly by vás motivovat k činnosti, nikoliv uklidňovat a uspávat. Skvěle se k tomu hodí žlutá, oranžová nebo teplé odstíny červené, naopak vyhnout byste se měli docela určitě uklidňující pastelové zelené. Klíčovým pro vaši práci bude kvalitní psací stůl. Určitě budete vybírat podle módních trendů, ale dbát byste měli také na kvalitu a správnou velikost. Na malém, trendy stolku se vám bude nejen špatně pracovat, protože nebudete mít dostatečnou oporu pro ruce, ale také se vám na něj nic nevejde a práce, kdy pokládáte dokumenty na zem a pak se v nich zase prohrabujete, vás velmi rychle přestane bavit. Stůl by měl být dostatečně vysoký a prostorný s modulem šuplíků, kam si přehledně uspořádáte vše potřebné.  Stůl by měl stát tak, aby na něj dopadalo denní světlo. Pro vás samotné je také velmi důležitý aspekt opory v zádech. Nestavte stůl do prostoru a už vůbec by neměl být situovaný tak, že budete sedět zády ke dveřím. Neměli byste ani koukat do zdi, budete se zbytečně rozptylovat otáčením a sledováním okolí, ale hlavně prý, podle odborníků, u takto umístěného stolu ztrácíme dobré nápady.

Ke stolu patří vhodná židle. Pokud se vám nepodaří vyřešit postavení stolu tak, abyste měli chráněná záda, potom to za vás musí udělat židle. Měla by být pohodlná a otočná kvůli snadnému přístupu ke všem dokumentům bez věčného vstávání. Volte určitě židli kancelářskou, kde máte možnost nastavení výšky, která by vždy měla být uzpůsobena vaší velikosti. Nohy by neměly být pod stolem příliš pokrčené, ale ani by neměly viset ve vzduchu. Ideální je takový posed, kde nohy i ruce svírají pravý úhel. Vhodnou alternativou, pokud je vám příjemná, jsou také nejrůznější klekačky. Není také vhodné pracovat celý den na rehabilitačních balonech. Budete se více soustředit na udržení rovnováhy, než na práci.

 

Alfou a omegou pro vaše oči i soustředění je kvalitní osvětlení. Vhodné jsou panely se zářivkami, které nasvítí kompletně celé pracovní místo. Určitě nejsou vhodné křišťálové lustry, ani světla, která jste potajmu uzmuli v jídelně nebo dětském pokoji. K centrálnímu osvětlení si pořiďte také stolní lampu pro práci večer.

Chcete-li, aby vám práce šla dobře od ruky, pak pamatujte i na detaily, ať už to jsou drobnosti, které máte rádi, obrázky, květiny, fotky a další maličkosti, které pracovní prostor zútulní a zateplí. Investujte také do nejrůznějších kancelářských pomocníků v podobě pořadačů, šanonů i boxů, do kterých můžete odkládat zatím nevyřízené papíry, aniž by se vám nevzhledně hromadily na stole.

 

Pracovní kout
Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří disponují prostorem, pak nezoufejte a vyčleňte si na práci svůj kout třeba v obývacím pokoji. Od místnosti jej opticky předělte, můžete to udělat knihovnou, nebo květinovou stěnou, případně použijte sádrokartonový předěl. V žádném případě nenechávejte prostor otevřený, protože se budete rušit s rodinou navzájem. Vás bude rušit televize a hovor, je naopak vaše ťukání do klávesnice. Do pracovních koutů se hodí stoly s nástavbami, do kterých se vám vejdou nezbytnosti, které byste v kanceláři uložili do skříní. Pokud je to jen trochu možné, nevyčleňujte si na práci ten nejzapadlejší a nejtmavší kout. Nebude se vám dobře pracovat. Stejně jako není vhodné umisťovat práci do ložnice, která je určená pouze k odpočinku.

Text: Petra Martišková
Foto: office2designs.net, aactionservices.com, designstyleguide.net, effective-time-management-strategies.com, businessweek.com, houseandhome.com, furnishism.com, ikeahackers.net

20.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist