Domácí pracovna podle Feng Shui

Jak si vybavit pracovnu, aby se nám v ní dobře pracovalo, abychom se v ní cítili dobře a soustředěně a aby v ní zároveň správně proudily energie? Skloubit všechny tyto požadavky není úplně jednoduché a přitom poměrně podstatné, obzvlášť hovoříme-li o pracovně domácí. Staré čínské učení Feng Shui poradí, jak na to.

112209-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Základním principem při zařizování každého interiéru je podle tradičního učení Feng Shui dosažení dokonalé rovnováhy při proudění energií v prostoru. Pokud jste tedy čas od času nuceni pracovat doma, zkuste si svou domácí pracovnu přeorganizovat podle pravidel Feng Shui a dost možná vám pak půjde práce lépe od ruky.

Jak by tedy taková Feng Shui domácí pracovna měla vypadat?
Velmi důležitým pravidlem veškerého zařizování interiéru je podle Feng Shui pořádek a dokonalá organizace. Pro domácí pracovnu to ovšem platí dvojnásob. Chcete-li, aby se vám v pracovně lépe a efektivněji pracovalo a tvořilo, odstraňte z ní vše, co do ní nepatří. I když například domácí pracovnu nevyužíváte každodenně, neměla by z ní v žádném případě stát místnost pro příležitostné odkládání nepotřebných věcí. Naopak, ve správně zařízené pracovně má každá věc své jasně dané místo. Proto si pořiďte organizátory na papíry, složky a další dokumenty. Nezapomeňte přitom uspořádat pracovní plochu stolu i zásuvky ve stole.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Kam postavit pracovní stůl?
domácí pracovně je výce než žádoucí oddělit v co největší míře práci od odpočinku. Feng Shui proto doporučuje umístit pracovní místo co nejdále od ložnice a nejlépe jej oddělit i od obývacího prostoru. Pracovní stůl je v rámci pracovny dobré orientovat takovým způsobem, abyste při práci neseděli zády ke dveřím ani čelem ke zdi. Pokud vám to ovšem prostor neumožní a pracovní stůl musíte přirazit ke zdi, pak tuto zeď nenechte monotónní a obyčejnou, ale ozdobte ji oblíbeným obrazem nebo barevnou tapetou se vzorem, který vás nebude rušit od práce.

Barvy, materiály a doplňky
Feng Shui
lze označit za umění estetického uspořádání, takže se vztahuje také na konkrétní užité barvy, doplňky, materiály i umístění předmětů v rámci světových stran. V případě domácí pracovny je třeba dám pozor na umístění kovového nábytku. Podle Feng Shui symbolizuje kov jeden ze základních živlů – vodu. Proto by měl být veškerý nábytek z kovu umístěn do severní části pracovny, kde se tyto energie nepřebíjí, ale doplňují a startují cestu života a kariéry. Co se týče doplňků, ideální jsou ty, které neruší, ale naopak evokují klid, jenž je při práce nezbytný. Mezi ty patří například malá vodní fontánka či akvárium. K nerušivým elementům byl měla v kanceláři patřit také barevná výmalba. Volte tedy spíše neutrální a vámi oblíbené barvy.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

Čtěte také:

Nechte se při úpravách interiéru inspirovat moderním švédským designem

Zařiďte si bydlení v romantickém duchu

Průvodce světem tapet

Klára Beščecová
Foto: Amywettig.com, Thespiritualfengshui.com, Marieburgosdesign.com, Fhd.com.vn

22.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist