Domácí pomocník má být po ruce, ale nepřekážet

Každá domácnost má prostor pro úklid a běžné domácí práce uzpůsobený jinak. Rozmístění přístrojů a ukládání pomocníků ovlivňují v prvé řadě dispozice domova. Ale i v nejmenším bytě bychom se měli řídit základními kritérii.

Potřeby k péči o domácnost by měly být pokud možno přehledně na jednom místě. Neměly by překážet při procházení, ale ani při vytírání či vysávání a mělo by být snadné se k nim dostat a manipulovat s nimi.

Malé i velké prádlo

S umístěním pračky se počítá již při zařizování domácnosti. Ať pro ni máte samostatnou místnost, nebo je součástí koupelny či kuchyňské linky, musíte řešit uložení pracího prášku či gelu a aviváže. Jelikož se přípravky vyplatí kupovat ve větším množství, mívá nejedna hospodyňka praní spojené s posilováním bicepsů. Dovoluje-li to uspořádání prostoru, umístěte nad pračku stabilní polici s dostatečnou nosností. Gel a aviváž pak přelijte do nádoby s dávkovačem (jako mají malé vinné soudky), ulehčíte tak nejen svým zádům.

Zábava k večerní televizi

Žehlení patří k nejméně oblíbeným domácím činnostem, snad i proto chceme mít žehlicí prkno z dohledu. Postavit ho za skříň či dveře není nejlepší nápad, jelikož bude překážet při pravidelném úklidu. Ideálním řešením je úložný prostor zabudovaný v kuchyňské lince či jiné skříni. Když je potřeba, prkno snadno vytáhnete a poté opět zasunete.

Alternativou je uchycení žehlicího prkna ke stěně. Pokud byste si toto řešení přála jako kutilský vánoční dárek od partnera, nezapomeňte, že umístění musí být v blízkosti elektrické zásuvky. Jednodušší a levnější variantou je navrtání dvou hlubokých věšáků například na dveře, kam žehlicí prkno snadno zavěsíte. Tato možnost je ale reálná pouze u prken s nohami v T tvaru. Při řešení prostoru pro prkno je důležité myslet i na samotnou žehličku. Ta by při uskladnění neměla stát na žehlicí ploše. Mohly by tak odtékat zbytky vody a vysycháním by se v parních tryskách rychleji usazoval vodní kámen.

Uklízení bez nebezpečí

Pro úklid domácnosti používáme celou řadu prostředků a zázračných přípravků. Jejich zázračná moc je však často výsledkem nebezpečného složení, které by se v žádném případě nemělo dostat do rukou malých dětí či do blízkosti domácích mazlíčků. Při jejich úschově je primárně důležité myslet na bezpečnost. Ta by ale neměla jít na úkor určitému pohodlí. Jistě nechcete přehrabovat hlubokou a nekonečnou skříň, pustíte-li se po půl roce do mytí oken. Alternativou mohou být skříňky s hlubokými šuplíky, kde máte o obsahu okamžitý přehled. Případně si na dveře uzamykatelné skříně či komory pověste igelitový kapsář. V tomto prostoru pak mohou být uloženy i teleskopické tyče na mytí oken, košťata a prachovky. Postačí vám obyčejný věšák s dostatečným počtem úzkých háčků.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

11.11.2015 1:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist