Domácí mazlíček – jakého pořídit? Část II.

Pokud vám připadá křeček nebo morče až příliš klasickým domácím zvířátkem, pořiďte si zakrslého králíka. Děti jej znají od babiček na vesnicích, kde jim chodívají natrhat trávu a přes klec se je snaží pohladit – proč tedy nemít menší exponát i doma?

128138-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Důvodů, proč zvolit zakrslého králíka a udělat z něj vašeho společníka do domu, je několik. Stejně tak těch, které jsou proti jeho pořizování. S dětmi si sedněte a všechno pořádně proberte. Králík je společenský a pokud se o něj budete starat odmalička, je pravděpodobné, že se vám jej podaří ochočit. Nejlepší doba na jeho pořízení jsou proto prázdniny, kdy jsou děti doma a můžou se svému novému příteli stále věnovat.

Pokud na něj ale naopak čas mít nebudete, může se stát, že se bude dokonce člověka bát. Přestože jsou králíci většinou ve dne čilí a v noci spí, v případě, kdy budou ve dne doma sami, můžou z nudy usnout a v noci vás pak svým lomcováním s klecí a dožadováním se pozornosti budou pořádně vytáčet.

Velká fotogalerie zvířat

Čistotný a učenlivý domácí mazlíček

Králík je čistotný domácí mazlíček. Nebude jako morče trousit bobky po bytě, ale je schopný se naučit chodit na jedno místo. Navíc je učenlivý a dokáže poslouchat i velmi jednoduché povely – umí přiběhnout na zamlaskání a rád se tulí a mazlí.

Pokud jej ale nic nenaučíte, nebude ani logicky nic umět. Bobky po něm budou zůstávat všude po bytě, který si navíc dokáže králík výborně označkovat i močí. Abyste králíka vychovali, je třeba se mu věnovat mnohdy i více než hodinu denně. A věnovat se neznamená vypustit jej z klece do bytu a dávat pozor, abyste na něj nešlápli.

Vychovaný domácí mazlíček

Králík si dokáže zažít určité zvyky, umí reagovat na zvuk odemykání nebo na přepravku, se kterou ho vozíte na chatu. Dokáže se jako pes naučit, co je dobré a co ne, pokud na něj například hlasitě zatleskáte a zavoláte „Ne! Ne! Ne!“, postupně pochopí, že tohle už nemá dělat.

Králík je s nadsázkou řečeno konzervativní a na co si zvykne, to nerad mění. Nepřipravujte mu proto šoky výměnou jeho obydlí nebo přemisťováním záchodu.

Pokud si králíka pořídíte, stane se jako každý jiný domácí mazlíček součástí vašeho bytu a domova. A to znamená, že ho bude při vypuštění z klece pořádně prozkoumávat, a to ne tlapkami, ale zoubky. Připravte se na to, že i když bude pod vaším ostřížím dohledem, může něco velmi nenápadně zničit.

Zajímá vás také, Kde sehnat nejlevněji písek do pískoviště?

Martina Tlachová
Foto: rabbitsonline.com, photobucket.com, planetazvirat.cz, tynka-g-blog.cz, websnadno.cz, zaoral.cz

9.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist